statystyki

Sytuacja na Bliskim Wschodzie: Oprócz krytyki Niemcy nie mają wiele do zaoferowania

autor: Łukasz Grajewski07.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2020, 07:31
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANTONIO BAT

Większość niemieckich polityków potępia eskalowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie przez USA. Oprócz krytyki Berlin nie ma wiele do zaoferowania.

Rządzący w Berlinie muszą po raz kolejny odpierać krytykę, że RFN w polityce międzynarodowej odgrywa tylko rolę statysty. „Berlin z niemiecką flegmą reaguje na przemiany zachodzące w zabójczym tempie” – opisuje problem „Der Spiegel”. Dla opozycyjnych liberałów z FDP działania rządu powodują, że Niemcy stają się piłką do gry w rozgrywce innych sił. Po zabiciu irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego przez USA za Odrą na nowo powraca problem nieprzygotowania i nieumiejętności reagowania na nowe globalne konflikty.

Proamerykanizm staje się coraz rzadszy w ławach Bundestagu. W odniesieniu do bliskowschodniej eskalacji, do solidarności z Waszyngtonem nawołuje już tylko FDP i część Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), współkoalicjant CDU, uznała działanie Amerykanów za naruszenie prawa międzynarodowego. Również należący do SPD szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, choć przede wszystkim podkreślał w ubiegłych dniach potrzebę deeskalacji, dodał, że akcja Amerykanów tego zadania nie ułatwia. W oświadczeniach niemieckich polityków brakuje jednak alternatywnych propozycji działania.

Wypowiadanie krytyki ułatwia fakt, że Donald Trump ma w Niemczech fatalną opinię. Amerykański prezydent cieszy się w RFN mniejszym zaufaniem społecznym niż tradycyjne szwarccharaktery światowej polityki: Władimir Putin, Recep Erdoğan czy nawet Kim Dzong Un. Zmienia się też percepcja Stanów Zjednoczonych. Według najnowszych badań Fundacji Körbera aż 47 proc. Niemców chce ograniczenia współpracy z USA. A co szczególnie ważne dla bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie, 55 proc. Niemców chce ograniczenia roli własnego kraju w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie