statystyki

Sytuacja na Bliskim Wschodzie: Oprócz krytyki Niemcy nie mają wiele do zaoferowania

autor: Łukasz Grajewski07.01.2020, 07:00; Aktualizacja: 07.01.2020, 07:31
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANTONIO BAT

Większość niemieckich polityków potępia eskalowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie przez USA. Oprócz krytyki Berlin nie ma wiele do zaoferowania.

Rządzący w Berlinie muszą po raz kolejny odpierać krytykę, że RFN w polityce międzynarodowej odgrywa tylko rolę statysty. „Berlin z niemiecką flegmą reaguje na przemiany zachodzące w zabójczym tempie” – opisuje problem „Der Spiegel”. Dla opozycyjnych liberałów z FDP działania rządu powodują, że Niemcy stają się piłką do gry w rozgrywce innych sił. Po zabiciu irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego przez USA za Odrą na nowo powraca problem nieprzygotowania i nieumiejętności reagowania na nowe globalne konflikty.

Proamerykanizm staje się coraz rzadszy w ławach Bundestagu. W odniesieniu do bliskowschodniej eskalacji, do solidarności z Waszyngtonem nawołuje już tylko FDP i część Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), współkoalicjant CDU, uznała działanie Amerykanów za naruszenie prawa międzynarodowego. Również należący do SPD szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, choć przede wszystkim podkreślał w ubiegłych dniach potrzebę deeskalacji, dodał, że akcja Amerykanów tego zadania nie ułatwia. W oświadczeniach niemieckich polityków brakuje jednak alternatywnych propozycji działania.

Wypowiadanie krytyki ułatwia fakt, że Donald Trump ma w Niemczech fatalną opinię. Amerykański prezydent cieszy się w RFN mniejszym zaufaniem społecznym niż tradycyjne szwarccharaktery światowej polityki: Władimir Putin, Recep Erdoğan czy nawet Kim Dzong Un. Zmienia się też percepcja Stanów Zjednoczonych. Według najnowszych badań Fundacji Körbera aż 47 proc. Niemców chce ograniczenia współpracy z USA. A co szczególnie ważne dla bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie, 55 proc. Niemców chce ograniczenia roli własnego kraju w rozwiązywaniu międzynarodowych konfliktów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie