Turcja jest niepewnym sojusznikiem odpływającym do Rosji [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz28.11.2019, 09:20; Aktualizacja: 28.11.2019, 09:21
- Ankara przechodzi na pozycję niechcianego członka NATO. Nie można wykluczyć scenariusza wystąpienia tego kraju z paktu - mówi w rozmowie z DGP Generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010–2015.

- Ankara przechodzi na pozycję niechcianego członka NATO. Nie można wykluczyć scenariusza wystąpienia tego kraju z paktu - mówi w rozmowie z DGP Generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010–2015.źródło: ShutterStock

- Ankara przechodzi na pozycję niechcianego członka NATO. Nie można wykluczyć scenariusza wystąpienia tego kraju z paktu - mówi w rozmowie z DGP Generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2010–2015.

Jaki tak naprawdę jest problem NATO z Turcją?

Jest to jedno z poważniejszych wyzwań wewnętrznych. I to w czasie, gdy na zewnątrz Sojuszu, szczególnie za sprawą rewizjonistycznej Rosji, nie dzieje się dobrze. To obok wypowiedzi Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona największy problem wewnętrzny Sojuszu. Turcja przez wiele lat była bardzo ważnym i pewnym członkiem NATO. Ale to się zmieniło, po ewolucji kursu politycznego prezydenta Erdoğana. Po czystkach kadrowych w armii tureckiej kilka lat temu i po tym, jak większość oficerów współpracujących z Zachodem została zwolniona bądź wręcz aresztowana. Wówczas do głosu doszli oficerowie czasem antyzachodni, nastawieni na współpracę z Rosją. To widać też przez pryzmat ostatnich zakupów systemu obrony rakietowej S-400. Pojawia się też w Ankarze temat zakupu najnowszej generacji samolotów rosyjskich. Takie zbliżenie wojskowe z Moskwą jest dla NATO nie do przyjęcia. Turcja jest obecnie niepewnym sojusznikiem i ta blokada przeglądu planów ewentualnościowych jest tego najnowszym przykładem.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie