statystyki

Analizujemy zmiany w rządzie: wzmocnienie premiera i gowinowców, wyciszenie na wybory prezydenckie

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Bartek Godsuławski12.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:57
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: ShutterStock

Z konstytucyjnego składu rządu odchodzi jedna czwarta szefów resortów. Zmiany nie są rewolucją, ale trudno je także określić jako korektę

Zmiany personalne i strukturalne dotyczą resortów gospodarczych, środowiska, MSZ oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rządowych roszadach nie ma figur z pierwszej linii PiS. Dymisjonowane postaci o ustalonej w PiS marce i wysokiej pozycji, jak Henryk Kowalczyk, Jerzy Kwieciński czy Krzysztof Tchórzewski, zostaną zastąpione przez polityków lub ekspertów o mniejszym autorytecie w partii.

Obie kategorie reprezentuje Marlena Maląg, nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, niegdyś samorządowiec, potem wicewojewoda wielkopolski, a od 2018 r. szefowa PFRON. Finalizacja zmian potrwa kilka tygodni, bo w niektórych przypadkach konieczna będzie nowelizacja Ustawy o działach administracji rządowej. Mimo zapowiedzi szansy na pokierowanie resortem nie dostał żaden z młodych polityków PiS. Brak silnych postaci w nowym rozdaniu zapowiada wyciszenie rządu na wybory prezydenckie.

Rosnąca rola premiera

Zmiany oznaczają wzmocnienie pozycji premiera. W sprawach gospodarczych, poza Jadwigą Emilewicz, premier zamiast dwóch silnych politycznie ministrów będzie miał trójkę słabszych – w MF, resorcie energii i klimatu czy ministerstwie funduszy. Wzmocniona zostanie kancelaria premiera, do której trafią departamenty z resortu inwestycji i rozwoju zajmujące się prognozowaniem i ewaluacją rządowych strategii. Ma to związek z rozbudową KPRM jako merytorycznego i planistycznego zaplecza premiera oraz zapowiedzianym zwiększaniem roli Centrum Analiz Strategicznych.

W resorcie sportu zostawiono wakat jako wabik na opozycję


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie