statystyki

Analizujemy zmiany w rządzie: wzmocnienie premiera i gowinowców, wyciszenie na wybory prezydenckie

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Bartek Godsuławski12.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 12.11.2019, 07:57
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: ShutterStock

Z konstytucyjnego składu rządu odchodzi jedna czwarta szefów resortów. Zmiany nie są rewolucją, ale trudno je także określić jako korektę

Zmiany personalne i strukturalne dotyczą resortów gospodarczych, środowiska, MSZ oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rządowych roszadach nie ma figur z pierwszej linii PiS. Dymisjonowane postaci o ustalonej w PiS marce i wysokiej pozycji, jak Henryk Kowalczyk, Jerzy Kwieciński czy Krzysztof Tchórzewski, zostaną zastąpione przez polityków lub ekspertów o mniejszym autorytecie w partii.

Obie kategorie reprezentuje Marlena Maląg, nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, niegdyś samorządowiec, potem wicewojewoda wielkopolski, a od 2018 r. szefowa PFRON. Finalizacja zmian potrwa kilka tygodni, bo w niektórych przypadkach konieczna będzie nowelizacja Ustawy o działach administracji rządowej. Mimo zapowiedzi szansy na pokierowanie resortem nie dostał żaden z młodych polityków PiS. Brak silnych postaci w nowym rozdaniu zapowiada wyciszenie rządu na wybory prezydenckie.

Rosnąca rola premiera

Zmiany oznaczają wzmocnienie pozycji premiera. W sprawach gospodarczych, poza Jadwigą Emilewicz, premier zamiast dwóch silnych politycznie ministrów będzie miał trójkę słabszych – w MF, resorcie energii i klimatu czy ministerstwie funduszy. Wzmocniona zostanie kancelaria premiera, do której trafią departamenty z resortu inwestycji i rozwoju zajmujące się prognozowaniem i ewaluacją rządowych strategii. Ma to związek z rozbudową KPRM jako merytorycznego i planistycznego zaplecza premiera oraz zapowiedzianym zwiększaniem roli Centrum Analiz Strategicznych.

W resorcie sportu zostawiono wakat jako wabik na opozycję


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie