statystyki

Swing states po polsku, czyli regiony łamiące zasady

autor: Grzegorz Kowalczyk24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 09:06
wybory parlamentarne 2019

wybory parlamentarne 2019źródło: ShutterStock

Są okręgi, m.in. obwarzanek warszawski, które od początku istnienia, czyli od 2001 r., zawsze bezbłędnie stawiały na zwycięzców.

Prócz warszawskiego to jeszcze okręgi legnicki, toruński, częstochowski i krakowski. W ostatnich wyborach cała piątka zagłosowała wbrew utartemu podziałowi na liberalno-lewicowy zachód i konserwatywny wschód. We wszystkich teraz zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a i w 2015 r. miało lepszy wynik niż PO i Nowoczesna razem. Jednocześnie PiS odniósł teraz minimalny sukces na obszarach zdominowanych dotąd przez opozycję – okręgach wrocławskim, bydgoskim czy gdyńskim.

W USA „wahliwe” stany, jak Floryda czy Ohio, nazywa się swingującymi i o nie trwa zawsze zacięta walka, bo wiadomo, że i tak Teksas pozostanie naturalnym bastionem republikanów, a Kalifornia – demokratów. O decyzjach polskich wyborców przesądza zarówno kontekst historyczny, jak i zmieniająca się sytuacja społeczno-ekonomiczna elektoratu. A także specyfika regionu.

Leżący na Dolnym Śląsku okręg legnicki naturalnie wpisuje się w schemat ziem odzyskanych, wspierających najpierw SLD, a potem, wraz z osłabieniem tej partii, Platformę Obywatelską. Ale też część elektoratu – wbrew reszcie województwa – od lat wykazuje niechęć do liberałów. Dlaczego? – W 1992 r. rządzący podjęli próbę prywatyzacji KGHM. Wywołało to największy strajk w przemyśle w historii III RP. Odtąd liberalne partie są tam słabsze niż w większości Dolnego Śląska, z czego korzystają PiS i SLD – tłumaczy politolog prof. Rafał Chwedoruk z UW.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • PIS w tych regionach korzysta bo ma poparcie(2019-10-24 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ale SLD ma tam poparcie po byłych jednostkach wojskowych.....tylko.A tylko dlatego że robotników w tych regionach zniszczyli,likwidacją zakładów.Ot !!! Co!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie