Kandydaci na komisarza równi i równiejsi. Polak do poprawki, Belg – nie

autor: Magdalena Cedro03.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.10.2019, 07:49
Parlament Europejski

Parlament Europejskiźródło: ShutterStock

O tym, że kandydat PiS nie będzie mieć łatwo w Parlamencie Europejskim, mówiono od dawna. Spodziewano się, że Janusz Wojciechowski może znaleźć się w ogniu pytań o polskie sądu. Nic takiego jednak nie nastąpiło. W czasie dwuipółgodzinnego wysłuchania padło tylko jedno pytanie o praworządność, zadane przez dawnego kolegę z PSL Jarosława Kalinowskiego.

Wojciechowskiego pytano także o zamknięte postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu podróży. Oprócz tego jednak polski kandydat dostał pytania merytoryczne dotyczące wyłącznie sektora rolnego, za który ma odpowiadać w Komisji Europejskiej. Pomimo tego nie przeszedł. Co poszło nie tak i dlaczego?

Słabe, dziwne, niekonkretne – tak jego wystąpienie oceniali europosłowie. Zdawkowymi odpowiedziami i kluczeniem Janusza Wojciechowskiego zaskoczeni byli także polscy politycy, z niektórymi politykami PiS włącznie. – Obrał złą strategię. Na kwestię zagrożenia amerykańskimi cłami zareagował tak, jakby po raz pierwszy o nim słyszał, a przecież on na tym dobrze się zna. Niepotrzebnie poszedł też w klimat – słyszymy od jednego z polityków. Jak tłumaczy inna osoba z PiS, ogólne odpowiedzi i niewchodzenie w szczegóły miały pokazać, że Janusz Wojciechowski jako komisarz jest gotowy do wypracowania rozwiązań wspólnie z europosłami.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie