statystyki

Prezydent Łotwy: Silni będziemy tylko razem z USA [WYWIAD]

autor: Michał Potocki12.09.2019, 09:59; Aktualizacja: 12.09.2019, 10:00
Prezydent Łotwy Egils Levits mówi DGP, że to nie jest dobry moment na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, bo jej postępowanie nie uległo zmianie.

Prezydent Łotwy Egils Levits mówi DGP, że to nie jest dobry moment na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, bo jej postępowanie nie uległo zmianie.źródło: ShutterStock

Prezydent Łotwy Egils Levits mówi DGP, że to nie jest dobry moment na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, bo jej postępowanie nie uległo zmianie.

Które obszary relacji polsko-łotewskich uznaje pan za najważniejsze?

Utrzymujemy bliskie relacje w wielu obszarach. Jesteśmy sojusznikami w Unii Europejskiej i NATO, łączy nas wiele wspólnych interesów. Polska jest dla Łotwy jednym z najważniejszych partnerów handlowych. Relacje gospodarcze są na dobrym poziomie. Szczególnie interesują nas kwestie transportowe, zwłaszcza projekt Rail Baltica, budowane połączenie kolejowe, które połączy Finlandię, Estonię, Łotwę i Litwę z Polską i resztą Europy. To bardzo ważna inwestycja dla wszystkich wymienionych państw, która powinna być też uzupełniona o modernizację połączenia kolejowego łączącego Warszawę z Litwą. Polska jest tym zainteresowana, a dla Łotwy to bardzo ważne.

Nasze wspólne interesy dotyczą też sfery bezpieczeństwa. Trwają dyskusje na temat wzmocnienia amerykańskiej obecności w naszym regionie. W jaki sposób powinniśmy do tego dążyć?

To kwestia ważna dla całego regionu. Amerykańska obecność jako część obecności natowskiej wzmacnia bezpieczeństwo Polski i państw bałtyckich. Cieszymy się z decyzji USA i mamy nadzieję, że Amerykanie będą bardziej obecni nie tylko w Polsce, ale też na Łotwie. Amerykanie są już w naszym kraju na zasadach rotacyjnych. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa całej Europy. Powinniśmy być w tej kwestii zjednoczeni z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi – tylko w ten sposób będziemy silni. Przypuszczam, że także Amerykanie z geostrategicznego punktu widzenia są zainteresowani wzmocnieniem współpracy transatlantyckiej.

Ten temat wiąże się z polityką wschodnią Unii Europejskiej. Coraz częściej słychać głosy ze strony niektórych przywódców, że powinniśmy dążyć do poprawy relacji z Rosją. Ostatnio pojawiły się one po uwolnieniu przez Rosjan ukraińskich jeńców wojennych. Inni odpowiadają, że to nie jest właściwy moment, skoro Moskwa nie zmieniła swojej polityki wobec sąsiadów. Jakie jest pana zdanie?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie