statystyki

Jest nowa Komisja Europejska. Polowanie na czarownice czas zacząć

autor: Magdalena Cedro11.09.2019, 07:40; Aktualizacja: 11.09.2019, 07:47
Komisja Europejska

Komisja Europejskaźródło: ShutterStock

Skład nowej Komisji będzie musiał jeszcze zaakceptować Parlament Europejski. Polski kandydat będzie jednym z kilku do zgrillowania.

25 zaprezentowanych wczoraj kandydatów na komisarzy będzie musiało jeszcze przekonać do siebie europosłów. Wysłuchania w Parlamencie Europejskim rozpoczną się 30 września. Potem w głosowaniu plenarnym izba zaakceptuje lub odrzuci cały skład KE. PE nie ma możliwości odrzucenia pojedynczych kandydatów, ale poszczególne komisje parlamentarne, w których odbędą się wysłuchania, mogą wcześniej negatywnie zaopiniować część z nich.

Wysłuchania w komisjach wydają się bardzo merytoryczne – posłowie zadają szczegółowe pytania i oczekują profesjonalnej odpowiedzi w obszarze, za który ma odpowiadać kandydat na komisarza. Jak jednak mówi nam dyplomata, który zna kulisy przygotowań do wysłuchań, jest to w dużej mierze teatr. Pytania przygotowuje sekretariat komisji, następnie są one przesyłane kandydatowi na komisarza, któremu urzędnicy przygotowują odpowiedzi. – Jeżeli dany kandydat nie ma poparcia niektórych grup politycznych w europarlamencie, jego wysłuchanie służy wykazaniu jego niekompetencji, by potem można mu było wystawić negatywną opinię – słyszymy. – Nie ma tutaj znaczenia jego wiedza czy kompetencje – dodaje.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie