statystyki

PiS buduje skansen. Udało mu się stworzyć podział na elity i lud

autor: Tadeusz Klementewicz08.09.2019, 12:00
PiS chce być lekarstwem na zdefiniowane przez siebie zło. Jednak polityka tożsamości i retoryka godnościowa to emocjonalna reakcja na problemy, które przyniósł nam globalny kapitalizm.

PiS chce być lekarstwem na zdefiniowane przez siebie zło. Jednak polityka tożsamości i retoryka godnościowa to emocjonalna reakcja na problemy, które przyniósł nam globalny kapitalizm.źródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

PiS chce być lekarstwem na zdefiniowane przez siebie zło. Jednak polityka tożsamości i retoryka godnościowa to emocjonalna reakcja na problemy, które przyniósł nam globalny kapitalizm.

W ygrywając wybory w 2015 r., PiS obiecywał rozwiązać trzy główne problemy, które neoliberalna transformacja zrodziła w Polsce. Te problemy to: teoretyczne państwo, elastyczny rynek pracy z biedapłacami oraz słabnąca wspólnota jako następstwo pogoni za sukcesem materialnym.

Im dłużej trwa władza prawicy, tym bardziej osią systemu rządów staje się scentralizowane państwo, relacje pracodawca – pracownik przypominają przedwojenny korporacjonizm, zaś wspólnota narodowa jest lepiona przez tradycjonalizm kulturowy Kościoła.

Jednak król jest nagi – rządzący nie mają programu, który by wpisywał narodową strategię dalszej modernizacji kraju w procesy ewolucji UE, światowej gospodarki i ograniczania kryzysu ekologicznego.

Magazyn DGP 6 września

Magazyn DGP 6 września

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

By ostatnich nie gryzły psy

Nadwiślańscy liberałowie sprawili, że zamiast welfare state, państwa dobrobytu, pojawiło się workfare state, państwo zmuszające ludzi do podejmowania jakiejkolwiek pracy w jakichkolwiek warunkach za jakąkolwiek cenę – pod groźbą odebrania zasiłku. Taka polityka społeczna, stwierdza jej badaczka Maria Theiss, przyczyniła się w latach 2008–2015 do erozji obywatelstwa społecznego w sferze pracy i zatrudnienia.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (20)

 • abc(2019-09-08 13:06) Zgłoś naruszenie 5416

  W końcu ktoś pisze zwięźle i na temat. Ciekawe ile osób zrozumie smutną prawdę o PiS i czarnej dżumie. Prowadzą kraj do średniowiecza i zapaści gospodarczej. Erozja społeczeństwa obywatelskiego odbywa się stale od zarania powstania państwa w każdym kraju. Rządzący stanowią prawo dla siebie, pod siebie i swojej ferajny. Ukraińcy właśnie znieśli hańbiące elity immunitety. U nas parlamentarzyści i sędziowie dalej je mają. Prawej i sprawiedliwiej będzie na Ukrainie od 2020 r. niż w Polsce było od zarania do dziś.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TW Balbina(2019-09-08 14:00) Zgłoś naruszenie 4615

  komuna pis buduje druga Wenezuele gdzie nic sie nie oplaca poza braniem zasilku. Cale hutnictwo i przemysl samochodowy sie zwija. W kolejce nastepne branze.

  Odpowiedz
 • OLA(2019-09-08 13:19) Zgłoś naruszenie 3315

  Czy już zacząć robić zapasy mąki aby w przyszłości upiec samej chleb ?? Inflacja przekroczy wynik dwucyfrowy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-09-08 14:24) Zgłoś naruszenie 2812

  To absolutnie nie jest prawdą że rządzący nie mają programu. Nie jest również prawdą że nie mają koncepcji na władzę. Od początku go mieli.!!! Ten program nazywa się TKM - Teraz Kurna My ... 😁

  Odpowiedz
 • Bert(2019-09-08 13:23) Zgłoś naruszenie 1936

  Podział, ten faktyczny w realu, na elity i lud to dokonała uwłaszczona nomenklatura komunistyczna i podczepiona pod nią część solidarnościowych elit, głównie tewulców. Prawica tyko to prawidłowo zidentyfikowała i opisała bez owijania w bawełnę. "Skansen" czy jak kto woli republikę bananową, zafundowały Polakom właśnie te pseudo elity.

  Odpowiedz
 • m(2019-09-08 14:39) Zgłoś naruszenie 187

  ,,Polska? Będzie coraz bardziej autorytarna, działająca według zasady: „porządek” musi być. Czyli na pewno nie będzie inicjatorem zmian, bardziej można liczyć na kraje skandynawskie, Kanadę, gdzie ludzie czytają książki, gdzie jest o wiele większa świadomość sytuacji, w jakiej znajdują się współczesna cywilizacja i kapitalizm." też słowa prof.

  Odpowiedz
 • ciekawy(2019-09-08 16:53) Zgłoś naruszenie 1711

  Nigdy więcej takich zakłamanych oszustów jak obecne elity z dojnej zmiany i polskiego kościoła katolickiego. Boże chroń nas od ludzi nie zdolnych do samodzielnego myślenia jak p. jędrzej. A może to tylko troll??

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • m(2019-09-08 14:26) Zgłoś naruszenie 166

  ,,Populacja ludzka musi być ustabilizowana na poziomie mniej więcej 9,5 mld ludności. Żeby tak było, przyrost naturalny w krajach biednych musi się zmniejszyć. A nie zmniejszy się, jeśli nie dokona się awans ekonomiczny i edukacyjny kobiet w tym regionie. Tych problemów jest o wiele więcej,.." ,, dwie dekady transformacji doszło do degradacji ekonomicznej Polski. Gros polskiego eksportu to wciąż produkty mało przetworzone. Wysoko przetworzone stanowią tylko 8%, na dodatek powstają w filiach zachodnich korporacji. Czyli Polska wróciła do swojej normalności, a ta normalność od kilku stuleci to kraj półperyferyjny.." to są słowa profesora nie moje

  Odpowiedz
 • BrawoPIS(2019-09-08 12:56) Zgłoś naruszenie 1540

  Jak PIS niby dzieli Polaków na "elity" i "lud", skoro "elity" są u władzy, a większość "ludu" je popiera co pokazują demokratyczne wybory ? PIS wprowadza Polskę do Europy, czego przykładem jest 500+, takie programy obowiązują w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jędrzej(2019-09-08 16:14) Zgłoś naruszenie 1417

  Nigdy więcej PO i ich elyt. Taki elytarny Trzaskowski zalewa g...nem pół Polski, tak wyglądają budowle budowane i zarządzane przez PO

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polak(2019-09-08 21:30) Zgłoś naruszenie 93

  Podział na elity i lud był za czasów PO.. elity jadły darmowe kolacyjko w restauracji U SOWY a lud za nie płacił.. wy dziennikarskie prostytutki z Gazety Prawnej

  Odpowiedz
 • Teri(2019-09-09 05:25) Zgłoś naruszenie 32

  Artykuł bzdurny, bez rzetelnej analizy.Tych którym jest pisany tylko prowokuje do wypisywania jeszcze większych głupstw.

  Odpowiedz
 • bisnetus(2019-09-09 06:06) Zgłoś naruszenie 13

  Cała polska polityka to skansen uzurpatorów bez mandatu demokratycznego. Polacy od 30 lat nie mogą oddolnie kandydować i wybierać swoich rzeczywistych przedstawicieli do Sejmu, bo bandy partyjne odebrały im bierne i czynne prawo wyborcze. Tak więc jest to władza nielegalna, która narodu nie reprezentuje. Dokładnie tak jak w komunie. Obojętnie jaka partia pozornie rządzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie