statystyki

Brexit: Kampania wrześniowa nad Tamizą. Jakie losy czekają Wielką Brytanię?

autor: Jakub Kapiszewski27.08.2019, 08:12; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:25
Co ciekawe, w oczekiwaniu na twardy brexit rząd jednocześnie zmienia retorykę co do jego skutków

Co ciekawe, w oczekiwaniu na twardy brexit rząd jednocześnie zmienia retorykę co do jego skutkówźródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu brytyjski parlament wraca z wakacyjnej przerwy. Wtedy w Westminsterze rozgorzeje prawdziwa bitwa o Brytanię.

Stawka jest wysoka. Kiedy 3 września parlamentarzyści zakończą wakacje, do brexitu zostaną niecałe dwa miesiące. Czasu nie będzie dużo, jeśli będą chcieli powstrzymać bezumowne wyjście z Unii Europejskiej. Tym bardziej że zakończony w poniedziałek szczyt G7 nie dał powodów do optymizmu. Premier Boris Johnson nie tylko stwierdził, że Wielka Brytania jest gotowa na twardy brexit, lecz także przestrzegł pozostałych uczestników, że nie da się go powstrzymać.

Jednocześnie określił szanse na dogadanie się w sprawie porozumienia wyjściowego – wariant, który można nazwać miękkim brexitem – na znikome, a jeszcze niedawno określał je jako „jeden na milion”. Dlatego parlamentarni przeciwnicy twardego brexitu, do której należy mniej więcej połowa Izby Gmin – w tym większość Partii Pracy, Liberalni Demokraci czy szkoccy nacjonaliści – mobilizują się przed końcem wakacyjnej przerwy i ustalają strategię na najbliższe tygodnie. Przede wszystkim muszą zdecydować, w jaki sposób powstrzymać brexit.

Drogi są dwie. Posłowie mogą poprzez wotum nieufności doprowadzić do upadku premiera i wyłonienia nowego rządu. Mogą również przyjąć prawo, które zmusi gabinet do ponownego odsunięcia brexitu. Poważany think tank Institute of Government w niedawnym opracowaniu uznał, że ta pierwsza strategia będzie skuteczniejsza. Wiele jednak wskazuje, że posłowie sięgną po drugą.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-09-02 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekaw jestem czy w kontekście brexit - u będziemy za kilka lat śmiali się z UK, czy też będziemy im zazdrościli....... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie