Jak w handlu z RFN przegoniliśmy Wielką Brytanię

autor: Łukasz Grajewski26.08.2019, 08:10; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:10
Niemcy od dawna są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym. Ale również dla nich handel z naszym krajem ma coraz większe znaczenie.

Niemcy od dawna są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym. Ale również dla nich handel z naszym krajem ma coraz większe znaczenie.źródło: ShutterStock

Niemcy od dawna są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym. Ale również dla nich handel z naszym krajem ma coraz większe znaczenie.

Wschodnioeuropejskie Stowarzyszenie Gospodarki Niemieckiej (OAOEV) przeanalizowało wyniki wymiany handlowej za pierwsze półrocze 2019 r. Z danych wynika, że Polska pod względem obrotów w handlu z zachodnim sąsiadem osiągnęła wynik lepszy niż Wielka Brytania i wskoczyła na szóste miejsce najważniejszych partnerów RFN.

Wolumen handlowy między oboma państwami w odnotowanych sześciu miesiącach wyniósł ponad 60 mld euro, co jest wynikiem o 5 proc. lepszym w porównaniu z poprzednim rokiem. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecki eksport do Polski wyniósł 32 mld euro. W odwrotną stronę wyeksportowano towary o wartości 28 mld euro. W analizowanym okresie rekordowo zmniejszył się również dystans pomiędzy Polską a znajdującymi się na piątym miejscu Włochami. Przy zachowaniu dynamicznego wzrostu wymiany z ostatnich lat Polska może wkrótce trafić do pierwszej piątki niemieckich partnerów handlowych obok Francji, USA, Holandii i Chin.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie