statystyki

USA: Demokraci szykują się na impeachment Trumpa

autor: Radosław Korzycki22.08.2019, 08:50; Aktualizacja: 22.08.2019, 08:55
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trumpźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: Andrew Harrer POOL

Od szefa kongresowej komisji sprawiedliwości zależy, czy zostanie uruchomiona procedura pozbawienia prezydenta urzędu.

Kongresmen Ben Ray Luján z Nowego Meksyku, czwarty w hierarchii w kierownictwie Partii Demokratycznej w Izbie Reprezentantów, wezwał do wszczęcia procedury impeachmentu Donalda Trumpa. – Uważam, że prezydent nie zadbał o to, by ochronić wyborcze procedury przed wpływem sił pochodzących z zagranicy. Dlatego opowiadam się za rozpoczęciem działań, które odsłonią przed Amerykanami prawdę na ten temat – powiedział we wtorek polityk.

I dodał, że jego zdaniem raport Roberta Muellera, będący efektem śledztwa specjalnego prokuratora w sprawie powiązań sztabu obecnego prezydenta z Kremlem, ujawniony pod koniec kwietnia, nie pozostawia wątpliwości, że ludzie z ekipy Trumpa próbowali nawiązać kontakt z Rosjanami, by skorzystać ze zdobytych przez ich hakerów informacji i że wobec tego gospodarz Białego Domu przedłożył własny interes nad interes narodu.

Luján jest pierwszym politykiem z kierownictwa demokratów, który poparł wszczęcie impeachmentu. Ale i coraz więcej szeregowych polityków partii oraz demokratycznych kandydatów do nominacji w przyszłorocznych wyborach prezydenckich jest pewnych, że należy ten proces wdrożyć. Naciskają w tej sprawie na przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie