statystyki

SLD już jest, Lewicy wciąż brak

autor: Tomasz Żółciak20.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 20.08.2019, 08:21
polityk

Do wczoraj do godz. 15 do PKW wpłynęło 36 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Większość z nich (23) to komitety partii politycznych.źródło: ShutterStock

Lewicy – po pewnych perturbacjach – udało się zarejestrować komitet przed jesiennymi wyborami. Jeszcze wczoraj jako „zarejestrowany” widniał Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przypomnijmy – SLD startuje wspólnie z Razem i Wiosną, ale nie w koalicji (żeby uniknąć wyższego, 8-proc. progu). Działacze obu tych partii znajdą się po prostu na listach SLD. Stąd zabiegi, aby komitet miał w nazwie Lewica. Do tego jednak jest potrzebna decyzja sądu – tam aktualizuje się dane w ewidencji partii politycznych.

SLD zawnioskowało o zmianę skrótu partii z „SLD” na „Lewica” i teraz trwa wyścig z czasem. Politycy czekają na decyzję sądu, ostateczny termin zawiadomienia PKW o utworzeniu komitetu mija w następny poniedziałek. – Jeżeli sąd zmieni nazwę, będziemy wnosić do PKW o zmianę skrótu nazwy na KW Lewica – mówi Dariusz Standerski z Wiosny. To samo zapewnienie słyszymy w szeregach Wiosny.

Start z komitetu partyjnego SLD oznacza, że tylko ta partia zgarnie pieniądze z subwencji. W gorszej sytuacji są Razem i Wiosna, które na żadne pieniądze z budżetu liczyć nie mogą. – Staliśmy przed wyborem: albo startujemy osobno i się nie dostajemy do parlamentu, albo startujemy razem i wchodzimy. Nie stawialiśmy w tej sytuacji kwestii subwencji na pierwszym miejscu – mówi nam jeden z działaczy lewicy.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie