statystyki

Finowie chcą przyspieszyć prace nad budżetem UE. Przed nami siedem lat zaciskania pasa

autor: Magdalena Cedro05.08.2019, 07:10; Aktualizacja: 05.08.2019, 07:12
W cieniu meblowania nowej KE kontynuowane są negocjacje budżetowe. Finlandia, która od lipca przejęła przewodnictwo w Radzie UE, chce zakończyć prace nad nową perspektywą budżetową po 2020 r. jeszcze w tym roku. Dlatego przyspieszają negocjacje.

W cieniu meblowania nowej KE kontynuowane są negocjacje budżetowe. Finlandia, która od lipca przejęła przewodnictwo w Radzie UE, chce zakończyć prace nad nową perspektywą budżetową po 2020 r. jeszcze w tym roku. Dlatego przyspieszają negocjacje.źródło: ShutterStock

Sprawujący prezydencję Finowie chcą przyspieszyć prace nad budżetem UE. Ale ich kompromis może oznaczać kolejne straty dla Polski.

W cieniu meblowania nowej KE kontynuowane są negocjacje budżetowe. Finlandia, która od lipca przejęła przewodnictwo w Radzie UE, chce zakończyć prace nad nową perspektywą budżetową po 2020 r. jeszcze w tym roku. Dlatego przyspieszają negocjacje. Do 26 sierpnia mają zebrać stanowiska wszystkich krajów członkowskich i na tej podstawie przygotować ostateczną propozycję.

Już dzisiaj mówi się o kompromisie, w ramach którego składki narodowe zostałyby zmniejszone do 1,06 proc. dochodu narodowego brutto (DNB). To oznaczałoby uszczuplenie całego budżetu nawet o 10 mld euro rocznie. Byłby to ukłon w stronę krajów, które nie chcą płacić więcej do europejskiej kasy. Wśród nich są Holandia, Dania i Austria, które od początku domagały się, by składka została utrzymana na obecnym poziomie 1 proc. DNB.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie