statystyki

Mike Pompeo wybrał się w daleką podróż

autor: Jakub Kapiszewski01.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 01.08.2019, 08:11
Mike Pompeo

Mike Pompeoźródło: ShutterStock

W dobie konfliktu handlowego sojusznicy z Azji Południowo-wschodniej są dla Stanów Zjednoczonych ważniejsi niż kiedykolwiek.

O wzroście znaczenia regionu Azji i Pacyfiku świadczy kilkudniowa podróż, którą odbywa właśnie sekretarz stanu Mike Pompeo. Dzisiaj i jutro szef amerykańskiej dyplomacji weźmie udział w szczycie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Bangkoku, w niedzielę odbędzie serię spotkań w Australii, zaś w poniedziałek odwiedzi Mikronezję.

Przez wzgląd na rosnącą potęgę Chin kluczowe jest zwłaszcza spotkanie w stolicy Tajlandii. Kraj ten razem z pozostałymi dziewięcioma członkami stowarzyszenia, jak Indonezja czy Wietnam, jest naturalnym sojusznikiem Waszyngtonu w regionie, w którym Państwo Środka prowadzi coraz bardziej asertywną politykę. – Wiele z tych krajów patrzy w podobny do naszego sposób na to, jak powinien wyglądać ich region i w jaki sposób najlepiej rozwijać gospodarkę. Prawie wszyscy podzielają nasz pogląd, że liberalna gospodarka przynosi najlepsze efekty – mówił Pompeo do dziennikarzy podczas lotu do Bangkoku.

Państwa stowarzyszenia patrzą na Waszyngton głównie przez pryzmat współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza od kiedy Chiny wprowadziły taktykę faktów dokonanych, stawiając na wodach Morza Południowochińskiego sztuczne wyspy wraz z bazą wojskową. Pekin nie wyklucza dalszej ekspansji na tym obszarze, o którego przynależność spiera się z kilkoma państwami ASEAN, i nie boi się przeprowadzać kolejnych prowokacji.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie