Czy wybór von der Leyen nam pomoże? "Nie bądźmy naiwni, zmiany kursu nie będzie"

autor: Zbigniew Parafianowicz22.07.2019, 13:00; Aktualizacja: 22.07.2019, 13:57
Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowiczźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Ważny komisarz to dziś w ustach ważnych polityków PiS pojęcie kluczowe. Wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z TVN24 zapewniał, że Polska zabiega o takie stanowisko. Deputowany Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński w wywiadzie dla wPolityce.pl również.

 Jeszcze przed wyborem szefowej Komisji Europejskiej w rozmowie z DGP przekonywał o tym też wicepremier Jarosław Gowin, precyzując, że chodzi o tekę energii, rolnictwa lub gospodarki, finansów, podatków oraz ceł.

O d tego, czy takie stanowisko zajmie Polak – zależy ostateczna ocena dokonań PiS w najnowszym rozdaniu kadrowym w UE. Z perspektywy kilku tygodni wyraźnie widać, że partia – mimo spektakularnego zwycięstwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego – do tej pory nic w tym obszarze nie uzyskała. Sensowny, dobrze wykształcony i doskonale orientujący się w parlamentarnych układankach kandydat na wiceszefa PE Zdzisław Krasnodębski został upokorzony, uzyskując w ostatniej turze głosowania zaledwie 85 głosów w liczącej 751 deputowanych izbie. Była premier Beata Szydło dwukrotnie próbowała startować na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia i spraw społecznych. Przegrała mimo interwencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który miał rozmawiać o niej z wysłannikami CDU (w powtórzonym głosowaniu Szydło uzyskała nawet mniej głosów). Jeśli obietnica teki „ważnego komisarza” okaże się fikcją, bilans PiS w unijnej grze będzie ujemny.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • kałamacha(2019-07-23 12:30) Zgłoś naruszenie 10

  Sensowny, dobrze wykształcony ?????????????i doskonale orientujący się w parlamentarnych układankach kandydat na wiceszefa PE Zdzisław Krasnodębski został upokorzony, uzyskując w ostatniej turze głosowania zaledwie 85 głosów w liczącej 751 deputowanych izbie To chyba żart!!!

  Odpowiedz
 • ABC(2019-07-23 10:48) Zgłoś naruszenie 30

  Nie siej pesymizmu, xyz, że gorzej być nie może. Z tymi polskimi kandydatami - może (to taki optymizm au rebours ;-) )

  Odpowiedz
 • xyz(2019-07-22 17:08) Zgłoś naruszenie 13

  Czy z punktu widzenia Polski stanowisko piastowane przez komisarz Elżbietę Bieńkowską przyniosło jakieś korzyści?. W najmniejszym przypadku. Gorzej już nie może być.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie