statystyki

Na Ukrainie wybrani słudzy narodu chcą rządzić samodzielnie

autor: Michał Potocki22.07.2019, 07:09; Aktualizacja: 22.07.2019, 07:43
Sługa Narodu ogłosiła libertarianizm jako ideologię, którą zamierza się kierować, kontynuację kursu prozachodniego i próbę reintegracji Donbasu, jednak nie wiadomo, czy i w jaki sposób te punkty programu będą realizowane w praktyce.

Sługa Narodu ogłosiła libertarianizm jako ideologię, którą zamierza się kierować, kontynuację kursu prozachodniego i próbę reintegracji Donbasu, jednak nie wiadomo, czy i w jaki sposób te punkty programu będą realizowane w praktyce.źródło: ShutterStock

Żaden z nowych deputowanych zwycięskiego ugrupowania nie zasiadał wcześniej w ławach parlamentu.

Odpowiedź na pytanie, kto wygra wczorajsze wybory parlamentarne na Ukrainie, była znana od dawna. Sługa Narodu (SN) – partia utworzona ad hoc po kwietniowym zwycięstwie Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich – była faworytem wszystkich sondaży. W ostatnim tygodniu przed głosowaniem badania dawały jej 41–52 proc. poparcia, gdy listę numer dwa – prorosyjską platformę O Życie – popierało 10–13 proc. Ukraińców.

Niezależnie od wyników exit polls, realne rezultaty wyborów będą się dopiero wykuwać. Spośród 450 miejsc w Radzie Najwyższej w ordynacji proporcjonalnej jest wybierana ledwie połowa posłów (to zamknięta lista krajowa). Kolejne 199 przypada na mażorytarkę, czyli okręgi jednomandatowe, a pozostałe 26 miejsc pozostanie pustych, bo dotyczy JOW z okupowanych przez Rosję terenów Krymu i Zagłębia Donieckiego. To dodatkowe utrudnienie – 226 miejsc niezbędnych dla zdobycia większości to 53 proc. mandatów to zdobycia. Wielu wczorajszych zwycięzców mażorytarki to kandydaci niezależni, pogardliwie nazywani błotem, którzy dopiero będą decydować, czy pozostać posłami pozafrakcyjnymi, czy też wybrać któryś klub poselski.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie