Zamiast członkostwa proces berliński. Bałkany Zachodnie mają swój szczyt w Poznaniu

autor: Michał Potocki, Magdalena Cedro04.07.2019, 07:41; Aktualizacja: 04.07.2019, 07:41
W rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osób

W rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osóbźródło: ShutterStock

Proces berliński to inicjatywa niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zakładająca współpracę z sześcioma krajami Bałkanów Zachodnich aspirującymi do Wspólnoty. Jego uczestnikami po stronie UE jest 10 krajów członkowskich, w tym Polska. W ramach rocznego przewodnictwa w tym procesie polski rząd organizuje spotkanie w Poznaniu.

Dzisiaj dojdzie tam do rozmów ministrów spraw zagranicznych, wewnętrznych oraz gospodarki. Jutro będą obradować przywódcy. Do stolicy Wielkopolski obok polskiego premiera Mateusza Morawieckiego i Angeli Merkel jako inicjatorki procesu przyjadą m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, premier Francji Édouard Philippe, szef OECD José Ángel Gurría, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i odpowiedzialny za rozszerzenie komisarz Johannes Hahn. Łącznie w rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osób.

W ostatnim czasie proces berliński nabiera znaczenia, bo chociaż to inicjatywa niezależna od ścieżki integracyjnej w UE, zaczyna być jego protezą. – Bałkany Zachodnie dostały właśnie od krajów unijnych jasny sygnał, że akcesja jest dla nich raczej mało realistyczną ścieżką – mówi DGP bułgarska dziennikarka Dilana Łambrewa. Chodzi o podjętą przed dwoma tygodniami przez Radę UE decyzję o odłożeniu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Obecnie toczą się one z Czarnogórą i Serbią.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie