statystyki

Zamiast członkostwa proces berliński. Bałkany Zachodnie mają swój szczyt w Poznaniu

autor: Michał Potocki, Magdalena Cedro04.07.2019, 07:41; Aktualizacja: 04.07.2019, 07:41
W rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osób

W rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osóbźródło: ShutterStock

Proces berliński to inicjatywa niemieckiej kanclerz Angeli Merkel zakładająca współpracę z sześcioma krajami Bałkanów Zachodnich aspirującymi do Wspólnoty. Jego uczestnikami po stronie UE jest 10 krajów członkowskich, w tym Polska. W ramach rocznego przewodnictwa w tym procesie polski rząd organizuje spotkanie w Poznaniu.

Dzisiaj dojdzie tam do rozmów ministrów spraw zagranicznych, wewnętrznych oraz gospodarki. Jutro będą obradować przywódcy. Do stolicy Wielkopolski obok polskiego premiera Mateusza Morawieckiego i Angeli Merkel jako inicjatorki procesu przyjadą m.in. premier Wielkiej Brytanii Theresa May, premier Francji Édouard Philippe, szef OECD José Ángel Gurría, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i odpowiedzialny za rozszerzenie komisarz Johannes Hahn. Łącznie w rozmowach w Poznaniu ma wziąć udział 1500 osób.

W ostatnim czasie proces berliński nabiera znaczenia, bo chociaż to inicjatywa niezależna od ścieżki integracyjnej w UE, zaczyna być jego protezą. – Bałkany Zachodnie dostały właśnie od krajów unijnych jasny sygnał, że akcesja jest dla nich raczej mało realistyczną ścieżką – mówi DGP bułgarska dziennikarka Dilana Łambrewa. Chodzi o podjętą przed dwoma tygodniami przez Radę UE decyzję o odłożeniu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Obecnie toczą się one z Czarnogórą i Serbią.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie