statystyki

Czaputowicz: Bałkany Zachodnie nie przystąpiły do UE. Ale są w Europie i mają swoje prawa

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro04.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 04.07.2019, 07:34
Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

- Społeczeństwa Bałkanów Zachodnich są proeuropejskie, jednak opóźnianie procesu integracyjnego, tworzenie sztucznych barier przed rozpoczęciem rozmów może zmienić ich nastawienie - mówi Jacek Czaputowicz, szef MSZ.

Albania i Macedonia Północna liczyły na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych, ale Unia Europejska powiedziała „nie”. Jaki to będzie miało wpływ na klimat spotkań podczas szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu?

To, co dzieje się w UE, i proces berliński to różne kwestie. Polska należy do grupy państw, które opowiadają się za otwarciem rozmów z państwami Bałkanów Zachodnich. To byłby ważny sygnał dla tych krajów i społeczeństw, że UE wspiera je i ich oczekuje. To mogłoby wzmocnić procesy reform i potwierdzić sens tej polityki. Dlatego jesteśmy rozczarowani decyzją o odłożeniu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną do października br.

W Poznaniu odbędzie się szczyt Bałkanów Zachodnich w ramach procesu berlińskiego. Został on zainicjowany przez kanclerz Angelę Merkel w 2014 r., a jego celem jest rozbudowa infrastruktury w krajach Bałkanów Zachodnich, wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, podtrzymanie europejskiego nurtu w polityce. Polska sprawuje przewodnictwo w ramach tego procesu, a szczyt w Poznaniu zwieńczy nasze działania. To jeden z priorytetów naszej dyplomacji. Wiele czasu i wysiłku poświęciliśmy kontaktom i rozeznaniu tego, jakie są oczekiwania tych państw.

Do Poznania na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego przyjadą szefowie rządów sześciu krajów Bałkanów Zachodnich i inni przywódcy państw (m.in. kanclerz Angela Merkel, premier Theresa May, premier Édouard Philippe, a także reprezentujący UE: Federica Mogherini i Johannes Hahn, oraz OECD: Jose Angel Gurria). Odbędą się spotkania ministrów: spraw zagranicznych, któremu będę przewodniczył, gospodarki i spraw wewnętrznych, a także fora: biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i think tanków.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie