statystyki

Kryzys między Włochami i Niemcami. Salvini karze za ratowanie uchodźców

autor: Łukasz Grajewski02.07.2019, 07:58; Aktualizacja: 02.07.2019, 07:58
Syryjscy imigranci przybywają na grecką wyspę Lesbos / Nicolas Economou / Shutterstock.com

Organizacje humanitarne dodatkowo krytykują porozumienie, które UE zawarła z władzami Libii.źródło: ShutterStock

Nielegalne wpłynięcie statku „See-Watch 3” do portu na Lampedusie doprowadziło do kryzysu między Włochami i Niemcami. Ci ostatni oskarżają Rzym o stosowanie faszystowskich praktyk.

Carola Rackete, kapitan statku „See-Watch 3”, obecnie przebywa w areszcie domowym we Włoszech. 31-letniej Niemce grożą konsekwencje prawne po tym, jak w nocy z piątku na sobotę bezprawnie wpłynęła do włoskiego portu na Lampedusie. Na pokładzie statku znajdowało się 40 migrantów z państw afrykańskich, których załoga wyłowiła na wodach terytorialnych Libii. Statek przez dwa tygodnie apelował o zgodę na zacumowanie w jednym z portów Malty lub Włoch, jednak zgodnie z decyzją wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Włoch Mattea Salviniego te ostatnie nie mogą przyjmować statków z migrantami. Władze Malty również odmówiły przyjęcia jednostki.

Jak przekazała Rackete poprzez prawnika, już po swoim zatrzymaniu, dziennikowi „Corriere della Sera”, kurs na Lampedusę obrała, mając na uwadze pogarszający się stan psychiczny znajdujących się na pokładzie migrantów. – Chciałam tylko sprowadzić zdesperowanych i wyczerpanych ludzi na brzeg – cytuje gazeta słowa kapitan statku. Niemce grozi do 50 tys. euro za bezprawne wtargnięcie do portu oraz za pomoc w nielegalnym wjeździe migrantów na teren Włoch. Dodatkowo Rackete musi liczyć się z karą od trzech do 10 lat więzienia, ponieważ przy wpłynięciu do portu „See-Watch 3” zderzył się lekko ze statkiem włoskiej służby celnej, który blokował dostęp do brzegu, co może zostać uznane za napaść. Rackete przeprosiła za niebezpieczny manewr na łamach „Corriere della Sera”. – To był błąd – powiedziała.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Kpiarz (2019-07-02 14:23) Zgłoś naruszenie 30

  A czemu ta litościwa kapitan zrobiła " prezent" Włochom.? Powinna zawieźć uratowanych do Hamburga. Według prawa morskiego, teren statku jest Integralną częścią Niemiec....... 😁

  Odpowiedz
 • Bert(2019-07-02 15:17) Zgłoś naruszenie 20

  A nie mogła ich pani kapitan odwieźć tam skąd wypłynęli. To nie jest daleko. Za badytierkę morską i portową i zgrywanie dobrej cioci nie swoim kosztem, pani kapitan powinna siedzieć.

  Odpowiedz
 • Jan boczek(2019-10-30 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  Deportowac chłam

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie