statystyki

Stambuł zdobyty polityką miłości. Opozycyjny kandydat wygrał powtórzone wybory

autor: Łukasz Grajewski25.06.2019, 07:37; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:42
Zwycięstwo İmamoğlu zapowiada nowy styl działania politycznej opozycji w Turcji.

Zwycięstwo İmamoğlu zapowiada nowy styl działania politycznej opozycji w Turcji.źródło: PAP
autor zdjęcia: ONUR GUNAL CHP PRESS OFFICE HANDOUT

Obóz prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana musi pogodzić się z największą od lat porażką wyborczą. W mieście nad Bosforem, tak jak i innych tureckich metropoliach, będzie rządzić opozycja.

Powtórzone wybory burmistrza Stambułu wygrał ponownie kandydat opozycji Ekrem İmamoğlu, polityk Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Pierwszy raz funkcję burmistrza sprawował przez 18 dni. 31 marca niespodziewanie wygrał z Binalim Yıldırımem, byłym premierem Turcji, którego kampanię aktywnie wspierał prezydent Recep Erdoğan. Ponieważ İmamoğlu uzyskał przewagę zaledwie 20 tys. głosów, prezydencka Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zaskarżyła wówczas wyniki wyborów, wskazując na możliwe nieprawidłowości. Centralna Komisja Wyborcza poparła żądania AKP i ogłosiła ponowny plebiscyt w największym mieście Turcji.

W powtórzonym w niedzielę starciu İmamoğlu zdobył 54 proc. głosów. Znaczna przewaga zmusiła zarówno kontrkandydata Yıldırıma , jak i Erdoğana do szybkiego pogodzenia się z porażką. Choć przywódca państwa za żadną cenę nie chciał oddać Stambułu w ręce opozycji. To jego rodzinne miasto, w którym sam w latach 1994–1998 sprawował funkcję burmistrza. W trakcie przedwyborczej kampanii mówił, że „kto wygrywa w Stambule, ten wygrywa w Turcji”.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Matkapolka(2019-06-25 08:17) Zgłoś naruszenie 10

    JEDNAK WSPOLCZESNI TURCY DĄŻĄ DO DEMOKRACJI CO ERDOGAN POWINIEN USZANOWAC.SĄ FAJNYM NARODEM I MAJĄ PIEKNY KRAJ A LUDZIE SĄ TAM MILI I PRZYJAŹNIE NASTAWIENI DO TURYSTÓW.ŻYCZĘ IM WSZYSTKIEGO DOBREGO.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie