statystyki

Komisja Europejska przegrywa z Orbánem. I pewnie przegra też z Polską

autor: Mariusz Szulc18.06.2019, 07:40; Aktualizacja: 18.06.2019, 07:50
Viktor Orban

Viktor Orbanźródło: ShutterStock

Węgierski podatek telekomunikacyjny nie dyskryminuje zagranicznych koncernów – uznała w niedawnej opinii Juliane Kokott, rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości UE. To dobra nowina nie tylko dla władz w Budapeszcie, ale także tych w Warszawie.

Unijny trybunał zazwyczaj podziela wnioski swojego rzecznika, a więc zarówno koncern Vodafone, jak i Komisja Europejska muszą liczyć się z ostateczną porażką. TSUE uzna, że kryzysowy podatek telekomunikacyjny nie musiał być zawieszany na skutek sprzeciwu Brukseli.

To może być ważną wskazówką dla Polski. W połowie lipca br. mija termin na złożenie przez KE odwołania od korzystnego dla władz w Warszawie wyroku Sądu UE (sądu pierwszej instancji) w sprawie podatku handlowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bruksela liczy się z porażką i nie jest do końca przekonana, czy powinna się w ogóle decydować na taki krok. Tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę historię jej ostatnich podatkowych sporów z państwami członkowskimi.

W najnowszej sprawie z 13 czerwca br. (sygn. akt C-75/18) Juliane Kokott wypowiadała się w sprawie podatku kryzysowego, który obowiązywał nad Dunajem między 2010 r. a 2012 r. Jego elementem była danina obrotowa nałożona na działalność telekomunikacyjną. Stawki podatku były progresywne, tj. (kwota wolna do 500 mln forintów, 4,5 proc. przy obrocie mniejszym niż 5 mld forintów i 6,5 proc. dla pozostałych firm). Podatek zaskarżył koncern Vodafone po tym, gdy fiskus skontrolował jego rozliczenia i nakazał dopłacić równowartość 110 tys. zł (8,3 mln forintów).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie