statystyki

Komisja Europejska przegrywa z Orbánem. I pewnie przegra też z Polską

autor: Mariusz Szulc18.06.2019, 07:40; Aktualizacja: 18.06.2019, 07:50
Viktor Orban

Viktor Orbanźródło: ShutterStock

Węgierski podatek telekomunikacyjny nie dyskryminuje zagranicznych koncernów – uznała w niedawnej opinii Juliane Kokott, rzeczniczka Trybunału Sprawiedliwości UE. To dobra nowina nie tylko dla władz w Budapeszcie, ale także tych w Warszawie.

Unijny trybunał zazwyczaj podziela wnioski swojego rzecznika, a więc zarówno koncern Vodafone, jak i Komisja Europejska muszą liczyć się z ostateczną porażką. TSUE uzna, że kryzysowy podatek telekomunikacyjny nie musiał być zawieszany na skutek sprzeciwu Brukseli.

To może być ważną wskazówką dla Polski. W połowie lipca br. mija termin na złożenie przez KE odwołania od korzystnego dla władz w Warszawie wyroku Sądu UE (sądu pierwszej instancji) w sprawie podatku handlowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Bruksela liczy się z porażką i nie jest do końca przekonana, czy powinna się w ogóle decydować na taki krok. Tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę historię jej ostatnich podatkowych sporów z państwami członkowskimi.

W najnowszej sprawie z 13 czerwca br. (sygn. akt C-75/18) Juliane Kokott wypowiadała się w sprawie podatku kryzysowego, który obowiązywał nad Dunajem między 2010 r. a 2012 r. Jego elementem była danina obrotowa nałożona na działalność telekomunikacyjną. Stawki podatku były progresywne, tj. (kwota wolna do 500 mln forintów, 4,5 proc. przy obrocie mniejszym niż 5 mld forintów i 6,5 proc. dla pozostałych firm). Podatek zaskarżył koncern Vodafone po tym, gdy fiskus skontrolował jego rozliczenia i nakazał dopłacić równowartość 110 tys. zł (8,3 mln forintów).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie