statystyki

Wiosna w relacjach z Paryżem odwołana

autor: Magdalena Cedro12.06.2019, 08:49; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:49
Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.

Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.źródło: ShutterStock

Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.

Po przełożeniu planowanej na kwiecień wizyty francuskiego prezydenta w Polsce pojawiła się informacja, że dojdzie do niej po wyborach europejskich. Jako możliwy termin wskazywano czerwiec. Z informacji DGP wynika jednak, że do rozmów o nowej dacie w ogóle nie doszło. W Pałacu Prezydenckim „nie ma żadnych nowych informacji” na ten temat. Z kolei po stronie francuskiej słyszymy, że rozmowy nie zostały wznowione. – Do kalendarza Macrona w styczniu wpisano wizytę w Warszawie na kwiecień, ale potem odwołano ją na prośbę strony polskiej – mówi rozmówca DGP. Od tamtej pory zapadła cisza.

Prawo i Sprawiedliwość, odwołując wizytę, chciało uniknąć wpisania wizyty Macrona w Polsce w kampanię do europarlamentu. Obawiano się, że – jak mówił wówczas europoseł PiS Ryszard Czarnecki – prezydent mógłby w Warszawie ulec pokusie dorzucenia do ideologicznego pieca. Co nie służyłoby poprawie polsko-francuskich stosunków, lecz wręcz przeciwnie – mogłoby je pogorszyć.

Ze źródeł rządowych słyszymy, że możliwa jest wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu w lipcu. Jednak i w tym przypadku żadne ustalenia jeszcze nie zapadły. Ostatnio francuską stolicę odwiedziła szefowa rządu Beata Szydło – w listopadzie 2017 r. Od tamtej pory do spotkań bilateralnych na najwyższych szczeblach pomiędzy Polską a Francją nie dochodziło. Premier Morawiecki ma możliwość rozmawiania z Macronem podczas unijnych szczytów, do których ostatnio w związku z krystalizowaniem się nowych unijnych władz po europejskich wyborach dochodzi często. Ale w relacjach dwustronnych partnerem do rozmowy dla francuskiego prezydenta, zgodnie z protokołem, nie jest polski premier, lecz prezydent. Z dyplomatycznego kalendarza wynika, że teraz czas na oficjalną wizytę francuskiej głowy państwa w Warszawie. Nie doszło do niej od czasu, gdy poprzednik Macrona – Francois Hollande po awanturze o Caracale zdecydował się odwołać swój przyjazd planowany na październik 2016 r.

Okazją do wizyty Macrona w Polsce mogą być obchody 1 września. Do Paryża wysłano również zaproszenia na szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się na początku lipca w Poznaniu. MSZ nie otrzymało jeszcze oficjalnej odpowiedzi, kto wybiera się do stolicy Wielkopolski.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie