statystyki

Wiosna w relacjach z Paryżem odwołana

autor: Magdalena Cedro12.06.2019, 08:49; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:49
Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.

Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.źródło: ShutterStock

Polska i Francja nie powróciły do rozmów o nowym terminie wizyty Emmanuela Macrona w Warszawie. Nasz rząd postrzega jego politykę jako niekonsekwentną.

Po przełożeniu planowanej na kwiecień wizyty francuskiego prezydenta w Polsce pojawiła się informacja, że dojdzie do niej po wyborach europejskich. Jako możliwy termin wskazywano czerwiec. Z informacji DGP wynika jednak, że do rozmów o nowej dacie w ogóle nie doszło. W Pałacu Prezydenckim „nie ma żadnych nowych informacji” na ten temat. Z kolei po stronie francuskiej słyszymy, że rozmowy nie zostały wznowione. – Do kalendarza Macrona w styczniu wpisano wizytę w Warszawie na kwiecień, ale potem odwołano ją na prośbę strony polskiej – mówi rozmówca DGP. Od tamtej pory zapadła cisza.

Prawo i Sprawiedliwość, odwołując wizytę, chciało uniknąć wpisania wizyty Macrona w Polsce w kampanię do europarlamentu. Obawiano się, że – jak mówił wówczas europoseł PiS Ryszard Czarnecki – prezydent mógłby w Warszawie ulec pokusie dorzucenia do ideologicznego pieca. Co nie służyłoby poprawie polsko-francuskich stosunków, lecz wręcz przeciwnie – mogłoby je pogorszyć.

Ze źródeł rządowych słyszymy, że możliwa jest wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu w lipcu. Jednak i w tym przypadku żadne ustalenia jeszcze nie zapadły. Ostatnio francuską stolicę odwiedziła szefowa rządu Beata Szydło – w listopadzie 2017 r. Od tamtej pory do spotkań bilateralnych na najwyższych szczeblach pomiędzy Polską a Francją nie dochodziło. Premier Morawiecki ma możliwość rozmawiania z Macronem podczas unijnych szczytów, do których ostatnio w związku z krystalizowaniem się nowych unijnych władz po europejskich wyborach dochodzi często. Ale w relacjach dwustronnych partnerem do rozmowy dla francuskiego prezydenta, zgodnie z protokołem, nie jest polski premier, lecz prezydent. Z dyplomatycznego kalendarza wynika, że teraz czas na oficjalną wizytę francuskiej głowy państwa w Warszawie. Nie doszło do niej od czasu, gdy poprzednik Macrona – Francois Hollande po awanturze o Caracale zdecydował się odwołać swój przyjazd planowany na październik 2016 r.

Okazją do wizyty Macrona w Polsce mogą być obchody 1 września. Do Paryża wysłano również zaproszenia na szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się na początku lipca w Poznaniu. MSZ nie otrzymało jeszcze oficjalnej odpowiedzi, kto wybiera się do stolicy Wielkopolski.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie