statystyki

Surowe wyroki dla organizatorów puczu w Czarnogórze

autor: Michał Potocki13.05.2019, 07:57; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:58
Rosyjscy oficerowie wywiadu wojskowego, którzy chcieli zorganizować zamach stanu w Czarnogórze, w przeszłości gościli także w Polsce.

Rosyjscy oficerowie wywiadu wojskowego, którzy chcieli zorganizować zamach stanu w Czarnogórze, w przeszłości gościli także w Polsce.źródło: ShutterStock

Rosyjscy oficerowie wywiadu wojskowego, którzy chcieli zorganizować zamach stanu w Czarnogórze, w przeszłości gościli także w Polsce.

Czarnogórski sąd ogłosił wyrok na spiskowców, którzy w 2016 r. próbowali zorganizować zamach stanu, by obalić ówczesnego premiera, a obecnego prezydenta Mila Đukanovicia i udaremnić akcesję tej bałkańskiej republiki do NATO. Spisek został w porę wykryty przez zachodnie wywiady.

Głównym organizatorem był oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Eduard Szyszmakow, w 2014 r. wydalony z Polski za szpiegostwo. Szyszmakow był wówczas zastępcą attaché wojskowego ambasady w Warszawie, ale pracował pod fałszywym nazwiskiem Szyrokow. Do Polski przyjeżdżał też drugi z organizatorów puczu Władimir Moisiejew vel Popow. Wykonawcami mieli być Serbowie, z których część walczyła na Donbasie po stronie Rosjan. Znaczną część wiedzy śledczy pozyskali od skruszonego puczysty, który na organizację przewrotu miał dostać 200 tys. euro.

Szyszmakow i Moisiejew (sądzony pod nazwiskiem operacyjnym Popow) otrzymali odpowiednio 15 i 12 lat więzienia. Wykonanie kary im nie grozi, bo udało im się zawczasu wrócić do Rosji. Pozostali oskarżeni – trzech Czarnogórców związanych z opozycyjnym Frontem Demokratycznym (DF) i dziewięciu Serbów – dostali krótsze kary. Liderzy prorosyjskiego DF Milan Knežević i Andrija Mandić, których zadanie polegało na organizacji protestów przed parlamentem w Podgoricy i przejęciu władzy, spędzą za kratkami pięć lat. Przygotowując się do roli, Knežević odbył kilka wizyt w Rosji.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie