statystyki

Konserwatywna rewolucja. Czy CSU zachowa rząd dusz?

autor: Kamil Frymark07.05.2019, 07:50; Aktualizacja: 07.05.2019, 08:06
Dalsze sukcesy CSU zależą od tempa rozwoju gospodarczego landu i utrzymania dotychczasowego poziomu życia Bawarczyków

Dalsze sukcesy CSU zależą od tempa rozwoju gospodarczego landu i utrzymania dotychczasowego poziomu życia Bawarczykówźródło: ShutterStock

Twórca potęgi CSU, Franz Josef Strauss, i zarazem bête noire PRL-owskiej propagandy wykorzystywał swój talent oratorski przede wszystkim do uderzania w SPD. Od jego czasów sporo się zmieniło.

Tegoroczne wystąpienia w Passau wymierzone były w dwóch najgroźniejszych rywali CSU: Alternatywę dla Niemiec (AfD) oraz Zielonych. Nowy przewodniczący CSU Markus Söder punktował rywali z AfD, wskazując, że to CSU jest jedyną prawdziwą partią konserwatywną w Niemczech; reszta to tylko skrajnie prawicowa podróbka oryginału, Zielonych zaś oskarżył o nieskuteczną politykę klimatyczną i rujnowanie bawarskiego rolnictwa. Czy jedna z najskuteczniejszych partii w Europie ma się czego obawiać?

Rządząca w Bawarii (z czteroletnią przerwą) od 194 7 r . CSU jest najsilniejszą partią regionalną w Niemczech i jedyną, która jest reprezentowana w Bundestagu, gdzie najczęściej jednoczy siły z CDU. Ta współpraca trwa od 194 6 r ., kiedy to dwie bliźniacze (wówczas) ideowo partie postanowiły podzielić strefy wpływów w Niemczech: odtąd, chcąc zagłosować na chadecję w Bawarii, trzeba postawić krzyżyk przy CSU, w pozostałych landach – przy CDU. Obie partie zachowują tym samym odrębny profil, tworzą jedną frakcję w parlamencie, a głosy oddane na bawarską CSU zapewniają chadeckiemu blokowi aż jedną piątą poparcia. To dosyć, żeby we wszystkich rządach CDU bawarscy chadecy mieli swoich ministrów. Przewodniczący CSU nigdy jednak nie został wybrany na kanclerza: istnieją granice regionalizmu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie