statystyki

Dziedzictwo 2014: Nadszedł koniec zauroczenia Unią Europejską

autor: Jarosław Kuisz27.04.2019, 08:30
Nigdy dość przypominania, że młodzi Polacy kształtują się w fundamentalnie innych warunkach niż pokolenia Polski Ludowej, co musi mieć swoje konsekwencje

Nigdy dość przypominania, że młodzi Polacy kształtują się w fundamentalnie innych warunkach niż pokolenia Polski Ludowej, co musi mieć swoje konsekwencjeźródło: ShutterStock

"1 maja 2004 r. – ten dzień pani Urszula zapamięta do końca życia z dwóch powodów: Polska weszła do Unii Europejskiej, a ona stała się bezrobotna" – tak zaczyna się książka, której pierwszego zdania prawdopodobnie nie napisałby nikt z pokolenia pierwszych euroentuzjastów. Marek Szymaniak, dziennikarz urodzony w 1988 r., autor zacytowanych „Urobionych”, to niemal rówieśnik III RP. Przedstawiciel pokolenia niepodległej Polski, które pozostaje słabo obecne w polityce, ale na obszarze publicystyki, kultury i sztuki od pewnego czasu wystawia słony rachunek tak ojczyźnie, jak i Unii Europejskiej.

Niedawno podczas spotkania autorskiego ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie usłyszałem, jak to w młodości Polacy byli faszerowani – uwaga na sformułowanie! – „propagandą Unii Europejskiej”. Niebieskie flagi z gwiazdkami, śmiertelnie nudne definicje oraz raj na ziemi dla biurokratów – często pozostawiały młodych ludzi obojętnymi, ale czasem, jak się okazuje, odrzucały z powodów estetycznych. Na opowieści o tym, że w Unii żyje się dobrze, że nie ma wojen, ale jest tani roaming itp., niejednokrotnie odpowiadają wzruszeniem ramion. Oczywiście nie dlatego, że jest im to zupełnie obojętne, są nieodpowiedzialni i chcą wojen. Ale dlatego, że dorastali w zupełnie innych warunkach niż matki i ojcowie założyciele III RP. Zmartwienia polskich pokoleń niepodległości jawić się mogą jako prozaiczne. Często dotyczą sprawiedliwości na co dzień w szkole czy pracy, a nie wielkiej historii. A w odpowiedzi na to, co, jak widać, mogą nazywać „propagandą”, formułowane są pytania: „No, dobrze, ale komu dokładnie w tej Unii jest dobrze? Kto na tym wejściu do Unii nie wyszedł najlepiej? Czy są w tej sprawie przegrani?”. I wówczas powstają takie książki, jak choćby „Urobieni” Szymaniaka.

Samo postawienie sprawy w ten sposób u ludzi pokolenia Solidarności czy pokolenia okresu wejścia do UE wprawiają w szczere zdumienie. Nierzadko budzą szczerą wściekłość.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • czytelnik(2019-04-27 09:09) Zgłoś naruszenie 2214

  nie o takiej UE Polak wstępował, która będzie się wpierniczała do wszystkiego a co gorsze wciskała swoje ideologie np. gender

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bolesław(2019-04-27 15:30) Zgłoś naruszenie 119

  UE już dawno nie ma. Jest kołchoz ideologiczny przejęty przez marksistów. Nie tak miało być.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alosi Hudal(2019-04-28 08:35) Zgłoś naruszenie 21

  Rdzennie polskim dorobkiem cywilizacyjnym wsi - zwłaszcza tych na wschód od Wisły - są chaty kryte słomą, gumna przed tymże chatami, sr...e za stodołą, dziwaczne neopogańskie obrzędy, pogarda dla racjonalizmu. Pomimo nieprzelicznych miliardów wytransferowanych na polską wieś po 2004 roku, jej największym osiągnięciem racjonalizatorskim ostatniej dekady jest segregacja śmieci na te spalane w dzień i te spalane w nocy ( wcześniej spalano jak leci ). Ale co tam, UE jest straszna bo gender.

  Odpowiedz
 • patologia styropianu(2019-04-30 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  No cóż. Okazało się że przystąpienie do Unii było jedynie otwarciem się na okupację kraju przez żołdaków zza wielkiej wody. .....Przybycie amerykańskiego wojska było poprzedzone wielostronnymi treningami i wzmocnioną współpracą z Polską i innymi krajami regionu, zainicjowaną w kwietniu 2014 roku...... http://demagog.org.pl/wypowiedzi/obecnosc-wojsk-amerykanskich-w-polsce/ Kiedyś obecność obcych wojsk w kraju nazywało się zwykłą OKUPACJĄ !!!!! A ile wojsk polskojęzycznych stacjonuje na kontynencie Ameryki Północnej albo Hawajach?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie