statystyki

Pół setki osób z zarzutami za GetBack

autor: Bartek Godusławski03.04.2019, 07:50; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:51
Podejrzani doprowadzili 407 klientów Idea Bank do niekorzystnego rozporządzania mieniem o wartości ponad 91 mln zł.

Podejrzani doprowadzili 407 klientów Idea Bank do niekorzystnego rozporządzania mieniem o wartości ponad 91 mln zł.źródło: ShutterStock

Wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 11 osób, w tym byłych pracowników Idea Banku. To wątek sprawy, w którym zarzuty usłyszał kilka tygodni temu m.in. były prezes należącego do Leszka Czarneckiego banku Jarosław Augustyniak oraz byli członkowie zarządu. W sumie zarzuty w związku z aferą postawiono już 49 podejrzanym.

‒ Wśród zatrzymanych wczoraj jest osiem osób związanych z Idea Bankiem, w tym były dyrektor departamentu prawnego banku, a jednocześnie jego prokurent, radca prawny świadczący usługi na rzecz Idea Banku, a także sześciu pracowników, którzy sprzedawali obligacje spółki GetBack – informuje DGP prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzecznik PR w Warszawie. Dodaje, że ostatnie zatrzymania mają związek z doprowadzeniem wielu osób do niekorzystnego rozrządzenia mieniem znacznej wartości w związku z emisją i sprzedażą obligacji spółki windykatora oraz innych podmiotów z nią powiązanych, która dokonywana była m.in. za pośrednictwem Idea Banku

W DGP opisywaliśmy już szczegółowo wątek Idea Banku w październiku ubiegłego roku. Ustalenia śledztwa potwierdziły nasze informacje, że bank oferował obligacje GetBacku bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Podejrzani sprzedawali papiery dłużne pod pozorem zawierania umów na lokaty bankowe, nie informując klientów o faktycznym charakterze transakcji, czym wprowadzali ich w błąd co do gwarancji zysku i bezpieczeństwa inwestowania. Motywem działania sprawców było osiągnięcie korzyści majątkowej z tytułu prowizji.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (9)

  • Daro(2019-04-03 13:21) Zgłoś naruszenie 100

    Zatrzymali 49 ludzi a 3 mld gdzie ?

    Odpowiedz
  • Sygnatariusz(2019-04-03 08:35) Zgłoś naruszenie 80

    Mam nadzieję, że z tej pół setki "podejrzanych" nikt nie jest na tyle głupi że weźmie winę na siebie za przekonanie że "wielki macher" główny sprawca, któremu notabene do tej pory to pseudo państwo boi się postawić zarzuty i zatrzymać, będzie miał takiego "winowajce" w swojej opiece do końca życia. Żeby się nie zdziwił ! istotą procesu śledztwa i procesu karnego jest wskazanie głównego sprawcy na którego spadnie odium winy i ciężkiej kary bez względu na jego rzeczywisty udział. Czyli system potrzebuje kozła ofiarnego, którym na ogół zostają ci co myślą że ten główny bandzior będzie ich chronił, pomagał i obsypywał złotem, Zawsze oczywiście, okazuje się to bzdura i iluzją, a kozioł do końca życia, ciężko żałuje, że nie wskazał właściwego sprawcy, który jak się okaże wydyma go bez mydła i zbuduje publiczną narracię, zmywając z siebie poczucie winy że to naprawdę kozioł jest tym wielkim obrzydliwym sprawcą.

    Odpowiedz
  • Jednym słowem(2019-04-03 11:44) Zgłoś naruszenie 60

    ... mafia.

    Odpowiedz
  • Tila(2019-04-03 08:49) Zgłoś naruszenie 60

    Hmm, 49 podejrzanych, ciekaw jestem, kto będzie Wielkim 50? Czyżby to nieszczęsne państwo zarezerwowało to miejsce dla prawdziwego sprawcy? Czy starczy im odwagi aresztować obywatela amerykańskiego i "wielkiego symbolu bankowości" i "sukcesu biznesowego" ? Czyżby nagły wzrost odwagi i charakteru!

    Odpowiedz
  • Jurek(2019-04-03 09:44) Zgłoś naruszenie 50

    A pieniądze ktoś odzyskał lub odzyska? Czy za 20 lat jakieś śmieszne grosze, jak z Amber Gold?

    Odpowiedz
  • remick(2019-04-03 09:50) Zgłoś naruszenie 40

    Transakcja sprzedaży 100% akcji spółki GetBack za cenę 825 mln zł została zawarta 15 marca br. pomiędzy Grupą Idea Bank oraz spółką Emest Investements, reprezentującą fundusze typu private equity... Emest Investements? Przejeli siebie?

    Odpowiedz
  • Warsawdriveijegosamochody(2019-04-03 17:11) Zgłoś naruszenie 30

    A Dominik F. człowiek nr. 2 w banku na wolności, tylko buja się superfurami po mieście.

    Odpowiedz
  • degolado(2019-04-03 23:11) Zgłoś naruszenie 20

    w takim chaosie, przy tylu zatrzymanych to akta zginą, to nagrania z rozpraw, ktoś tu podnosi tumany kurzu, żeby prawdziwy sprawca nie poszedł siedzieć

    Odpowiedz