statystyki

Słowacja: Zuzana Čaputova już stała się politycznym fenomenem

autor: Klara Klinger, Magdalena Cedro29.03.2019, 07:44; Aktualizacja: 29.03.2019, 12:21
Słowacja

Słowackie media również oszalały na punkcie Zuzany Čaputovej. Ta dotąd nieznana szerzej prawniczka i aktywistka społeczna otrzymała dwa tygodnie temu najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich (ponad 40 proc.).źródło: ShutterStock

Polityczna outsiderka wzbudziła na Słowacji nadzieję na odnowę uwikłanej w świat przestępczy polityki.

S ł owacka Erin Brockovich” – pisał o niej Reuters. Gwiazda, zaskoczenie – słowackie media również oszalały na punkcie Zuzany Čaputovej. Ta dotąd nieznana szerzej prawniczka i aktywistka społeczna otrzymała dwa tygodnie temu najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich (ponad 40 proc.). Nawet jeśli nie zostanie głową państwa (w sobotę odbędzie się druga tura), to i tak już stała się politycznym fenomenem.

Porównanie do Brockovich, której dzięki zawziętości udało się wygrać z koncernem Pacific Gas and Electric Company zatruwającym środowisko, nie jest bezzasadne. Čaputová, która stanęła na czele obywatelskiego ruchu, także odniosła sukces w walce z dużą firmą: po 14 latach walki udało jej się nie dopuścić do utworzenia składowiska odpadów w Pezinoku, jej rodzinnym miasteczku na zachodzie kraju. – Miało mieć wysokość 4-piętrowego budynku – wspominała niedawno. Za swoje zaangażowanie otrzymała w 2016 r. Nagrodę Goldmanów, ekologicznego Nobla, za działanie na rzecz ochrony środowiska.

To był jej pierwszy sukces. Pewnie wtedy nie myślała o polityce. Ale do włączenia się do prezydenckiego wyścigu przekonało ją polityczne trzęsienie ziemi, które przeżyła Słowacja.

Uliczne hasła


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie