Wygrali głosujący na "nie". Na jakich zasadach odbędzie się brexit?

autor: Jakub Kapiszewski13.03.2019, 07:21; Aktualizacja: 13.03.2019, 08:23
Theresa May

Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT

Dziś Izba Gmin ma zdecydować, czy Zjednoczone Królestwo zdecyduje się na twardy rozwód bez porozumienia z Unią Europejską, a jeśli tak, to kiedy do niego dojdzie. Alternatywą jest wydłużenie okresu przejściowego. 

Odrzucając większością 391 przeciwko 242 głosom porozumienie wyjściowe, brytyjscy posłowie zdecydowali, że nie będzie dwuletniego okresu przejściowego, podczas którego wciąż można byłoby spokojnie jeździć do Wielkiej Brytanii i prowadzić tam interesy. Zakładała to umowa, którą rząd Theresy May przez kilkanaście miesięcy negocjował z Komisją Europejską, a którą poprawiano jeszcze w poniedziałek późnym wieczorem.

– Głosowanie przeciw temu porozumieniu nie rozwiązuje problemów, z którymi i tak będzie musiała się zmierzyć ta izba – skwitowała głosowanie brytyjska premier.

Za ambicje polityków zapłacimy jeszcze wyższą cenę, czyli skutki sporu o brexit

Otwarte pozostaje pytanie, na jakich zasadach odbędzie się brexit oraz czy w ogóle dojdzie do niego zgodnie z planem 29 marca, czy później. Kalendarz brytyjskiego parlamentu na ten tydzień przewiduje jeszcze dwa głosowania, które mogą wiele wyjaśnić, ale nie wszystko. Dzisiaj posłowie mają zadecydować, czy skoro nie podoba im się dwukrotnie odrzucona umowa z Brukselą, to czy chcą brexitu w wersji ”no deal„ – czyli twardego, bez żadnego porozumienia. W czwartek z kolei Izba Gmin wypowie się w kwestii przesunięcia daty wyjścia z UE na późniejszą niż 29 marca.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor Pracy o ******* Europy Donaldzie T.(2019-03-13 08:04) Zgłoś naruszenie 95

  .........Tusk chciał Ich olać . Nawoływał "zignorujcie to -Ich" .--Podobnie zrobił w POlsce z 3 mln podpisów o Wiek Emerytalny-wrzucił do kosza -olał! ........To tylko w Polsce jest możliwe aby życiowy nierób, pijak i ćpunek , słowem chłystek parający się od czasu do czasu jakimś zajęciem ,gdy został Premierem mógł publicznie ogłosić a reszta nierobów sejmowych z PO i PSLu go poprzeć , ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszał do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace „-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. A reszta jak Kopaczka ,ponoć lekarka mu wtórowała chociaż powinna wiedzieć”,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—tacy ludzie nie tylko nie dożywają obecnych emerytur a dożywszy żyją może rok/dwa na nich .Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem „.I dlatego Oni POwinni odpowiadać karnie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Picie wody w Szczawnicy a szczanie w piwnicy(2019-03-13 08:53) Zgłoś naruszenie 42

  Wiecie czym się różni PiS od PO --PiS to „picie wody w Szczawnicy” czyli dobro, PO to „szczanie w piwnicy” czyli smród i zarazki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2019-03-13 09:16) Zgłoś naruszenie 10

  w telewizji pokazywali, że u nich to nawet psy strajkowały w sprawie brevitu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie