statystyki

Kłopoty Orbána to polityczny zysk Kaczyńskiego

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro11.03.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.03.2019, 09:54
EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPL

EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPLźródło: ShutterStock

Chadecja będzie najprawdopodobniej zmuszona do wyrzucenia węgierskiego premiera z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Viktor Orbán na europejskiej scenie politycznej długo nie będzie osamotniony. Na jego akces do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów czeka z otwartymi ramionami Prawo i Sprawiedliwość. – Jeżeli będziemy musieli zacząć coś nowego, to z pewnością pierwszym miejscem do takich rozmów będzie Polska – zapowiadał. W niedzielę Orbán gościł w Warszawie. Razem z premierami oraz ministrami obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczył w obchodach 20. rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier.

EPL po wyborach do europarlamentu może stracić dominującą rolę w europejskiej polityce. Dlatego o wiele bardziej perspektywiczna dla węgierskiego premiera może być współpraca z rosnącym w siłę ruchem ugrupowań eurosceptycznych, którym sondaże wieszczą duży sukces w majowych wyborach europejskich.

Wypadki ostatnich tygodni pokazują, że EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPL. Przyczyną sporu jest bezprecedensowa w skali populizmu kampania informacyjna węgierskiego rządu uderzająca w przewodniczącego KE Jean-Claude Junckera. Pomimo ewidentnego grania na nosie eurokratom nie wszyscy politycy w EPL byli przekonani do konieczności pożegnania się z Orbánem. Jak mówił DGP europoseł PO Michał Boni, ugrupowanie zanim zajmie się sprawą członkostwa Węgra i jego Fideszu w EPL, powinno najpierw wysłuchać tego, co ma do powiedzenia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie