statystyki

Kłopoty Orbána to polityczny zysk Kaczyńskiego

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro11.03.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.03.2019, 09:54
EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPL

EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPLźródło: ShutterStock

Chadecja będzie najprawdopodobniej zmuszona do wyrzucenia węgierskiego premiera z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Viktor Orbán na europejskiej scenie politycznej długo nie będzie osamotniony. Na jego akces do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów czeka z otwartymi ramionami Prawo i Sprawiedliwość. – Jeżeli będziemy musieli zacząć coś nowego, to z pewnością pierwszym miejscem do takich rozmów będzie Polska – zapowiadał. W niedzielę Orbán gościł w Warszawie. Razem z premierami oraz ministrami obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczył w obchodach 20. rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier.

EPL po wyborach do europarlamentu może stracić dominującą rolę w europejskiej polityce. Dlatego o wiele bardziej perspektywiczna dla węgierskiego premiera może być współpraca z rosnącym w siłę ruchem ugrupowań eurosceptycznych, którym sondaże wieszczą duży sukces w majowych wyborach europejskich.

Wypadki ostatnich tygodni pokazują, że EPL bardziej potrzebuje Orbána niż Orbán EPL. Przyczyną sporu jest bezprecedensowa w skali populizmu kampania informacyjna węgierskiego rządu uderzająca w przewodniczącego KE Jean-Claude Junckera. Pomimo ewidentnego grania na nosie eurokratom nie wszyscy politycy w EPL byli przekonani do konieczności pożegnania się z Orbánem. Jak mówił DGP europoseł PO Michał Boni, ugrupowanie zanim zajmie się sprawą członkostwa Węgra i jego Fideszu w EPL, powinno najpierw wysłuchać tego, co ma do powiedzenia.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie