statystyki

Praworządność w Rumunii. Czy Komisja Europejska zdecyduje się na uruchomienie art. 7?

autor: Magdalena Cedro04.03.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.03.2019, 07:38
Komisja Europejska wysłała do Rumunii swoich ekspertów, a w środę wyraziła zaniepokojenie stanem praworządności. Spór się zaognia, ale na dalsze kroki czasu jest za mało.

Komisja Europejska wysłała do Rumunii swoich ekspertów, a w środę wyraziła zaniepokojenie stanem praworządności. Spór się zaognia, ale na dalsze kroki czasu jest za mało.źródło: ShutterStock

Mimo poważnych zastrzeżeń wobec stanu praworządności Rumunia najprawdopodobniej uniknie art. 7.

– Jakie jeszcze kroki wiodące do demontażu praworządności musi zrobić rząd rumuński, by Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie art. 7? – takie pytanie w otwartym liście do Fransa Timmermansa zadał niedawno niemiecki polityk Gunther Kirchbaum. Kierujący komisją do spraw europejskich w Bundestagu poseł skierował swój apel do Brukseli po tym, jak rumuńskie władze dokonały kolejnych kontrowersyjnych zmian w sądownictwie.

Chodzi m.in. o sposób mianowania najważniejszych rumuńskich prokuratorów. Problemem jest również tryb, w jakim przyjmowane są zmiany – rząd w Bukareszcie dokonuje zmian w sądownictwie za sprawą nadzwyczajnych rozporządzeń, z pominięciem parlamentu.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Rumunię ???(2019-03-04 10:14) Zgłoś naruszenie 10

    Najpierw niech Niemcy rozliczą się z czystek w Sądach po 1990roku kiedy to na bruk wyrzucono porządnych komunistycznych Niemieckich Sędziów !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie