statystyki

Praworządność w Rumunii. Czy Komisja Europejska zdecyduje się na uruchomienie art. 7?

autor: Magdalena Cedro04.03.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.03.2019, 07:38
Komisja Europejska wysłała do Rumunii swoich ekspertów, a w środę wyraziła zaniepokojenie stanem praworządności. Spór się zaognia, ale na dalsze kroki czasu jest za mało.

Komisja Europejska wysłała do Rumunii swoich ekspertów, a w środę wyraziła zaniepokojenie stanem praworządności. Spór się zaognia, ale na dalsze kroki czasu jest za mało.źródło: ShutterStock

Mimo poważnych zastrzeżeń wobec stanu praworządności Rumunia najprawdopodobniej uniknie art. 7.

– Jakie jeszcze kroki wiodące do demontażu praworządności musi zrobić rząd rumuński, by Komisja Europejska zdecydowała się na uruchomienie art. 7? – takie pytanie w otwartym liście do Fransa Timmermansa zadał niedawno niemiecki polityk Gunther Kirchbaum. Kierujący komisją do spraw europejskich w Bundestagu poseł skierował swój apel do Brukseli po tym, jak rumuńskie władze dokonały kolejnych kontrowersyjnych zmian w sądownictwie.

Chodzi m.in. o sposób mianowania najważniejszych rumuńskich prokuratorów. Problemem jest również tryb, w jakim przyjmowane są zmiany – rząd w Bukareszcie dokonuje zmian w sądownictwie za sprawą nadzwyczajnych rozporządzeń, z pominięciem parlamentu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Rumunię ???(2019-03-04 10:14) Zgłoś naruszenie 10

    Najpierw niech Niemcy rozliczą się z czystek w Sądach po 1990roku kiedy to na bruk wyrzucono porządnych komunistycznych Niemieckich Sędziów !!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie