statystyki

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Panorama przedwyborczych Węgier

autor: Dominik HéJj, Magdalena Cedro28.02.2019, 07:37; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:38
Tym razem celem kampanii Fideszu jest zmotywowanie wyborców do ruszenia do urn podczas majowych eurowyborów, zwłaszcza że pojawił się cień szansy na wyrównaną potyczkę pomiędzy partią Orbána a opozycją.

Tym razem celem kampanii Fideszu jest zmotywowanie wyborców do ruszenia do urn podczas majowych eurowyborów, zwłaszcza że pojawił się cień szansy na wyrównaną potyczkę pomiędzy partią Orbána a opozycją.źródło: ShutterStock

Największe unijne ugrupowanie ma dość wybryków węgierskiego premiera . Ale do wyrzucenia jego Fideszu z EPP droga daleka.

„Dość” – tak na kampanię medialną Viktora Orbána zareagował Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE z nadania europejskich chadeków. To on obok miliardera George’a Sorosa stał się twarzą propagandowej ofensywy węgierskiego rządu, który poprzez billboardy przekonuje, że Bruksela zachęca migrantów do przyjazdu do Europy, rozdając im karty płatnicze.

Nie tylko Junckerowi kampania Orbána podniosła ciśnienie. Wrze w całej Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Podczas wtorkowego spotkania chadeków z krajów nordyckich i bałtyckich w Helsinkach politycy nie pozostawili wątpliwości, że Orbán zmarnował daną mu przez partię szansę na poprawę. I że nadszedł czas rozliczenia członkostwa Fideszu w EPP.

Węgierski polityk jest tolerowany w szeregach chadeków z uwagi na kruchą arytmetykę w europarlamencie. Poza tym trzymanie go w szeregach ma sens o tyle, że Orbán nie zasila szeregów rosnących w siłę eurosceptyków. I EPP może też liczyć na głosy bardziej konserwatywnych wyborców.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie