statystyki

Fan Kremla i prozachodni outsiderzy. Oto scena polityczna przed wyborami w Mołdawii

autor: Michał Potocki21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 08:02
Ekipa nominalnie prozachodnia, prorosyjska lewica i ci trzeci – antysystemowcy. Tak w skrócie wygląda mapa sceny politycznej przed niedzielnymi wyborami w Mołdawii.

Ekipa nominalnie prozachodnia, prorosyjska lewica i ci trzeci – antysystemowcy. Tak w skrócie wygląda mapa sceny politycznej przed niedzielnymi wyborami w Mołdawii.źródło: ShutterStock

Prezydent i rząd stoją niby w opozycji wobec siebie. Ale razem zbudowali system, w którym krajem rządzi oligarcha Vlad Plahotniuc.

Ekipa nominalnie prozachodnia, prorosyjska lewica i ci trzeci – antysystemowcy. Tak w skrócie wygląda mapa sceny politycznej przed niedzielnymi wyborami w Mołdawii. Tyle że etykietka „antysystemowcy” w miejscowych warunkach nie oznacza populistów, lecz reformatorów, którzy usiłują rozbić sprawnie funkcjonujące rządy głównego oligarchy Vlada Plahotniuca, który uczynił z państwa prywatny folwark.

Plahotniuc formalnie nie pełni żadnej funkcji. Jest jedynie szefem koalicyjnej Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM), która w 101-osobowym parlamencie zajmuje 42 miejsca i tworzy oficjalnie proeuropejski rząd. Faktycznie to Plahotniuc kontroluje większość urzędów, ważne przedsiębiorstwa, sądy i media. Rządzi, nie cofając się przed tworzeniem haków na konkurentów i ich wykorzystywaniem. Także dlatego Kiszyniów nie jest już prymusem eurointegracji spośród państw byłego ZSRR, jak jeszcze kilka lat temu postrzegano Mołdawię.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie