statystyki

O Rosji też zwykle rozmawiamy pod jej nieobecność. Nie ma z tym problemu [WYWIAD]

autor: Michał Potocki19.02.2019, 08:07; Aktualizacja: 19.02.2019, 09:37
Najlepsze rozwiązanie to „exit from brexit”, rezygnacja z brexitu. Ale to chyba mało prawdopodobne. Niestety, coraz bardziej realny jest scenariusz wyjścia bezumownego, ale powinniśmy rozpatrywać także inne opcje.

Najlepsze rozwiązanie to „exit from brexit”, rezygnacja z brexitu. Ale to chyba mało prawdopodobne. Niestety, coraz bardziej realny jest scenariusz wyjścia bezumownego, ale powinniśmy rozpatrywać także inne opcje.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Szef litewskiej dyplomacji Linas Linkevičius jest przekonany, że nieobecność Iranu na konferencji bliskowschodniej nie była problemem. Ocenia też przyczyny sporów białorusko-rosyjskich i opisuje unijne przygotowania do brexitu.

Na jbliżsi sojusznicy Stanów Zjednoczonych w Europie na ubiegłotygodniową konferencję bliskowschodnią do Warszawy wysłali ministrów spraw zagranicznych. Wśród nich znalazła się też Litwa. Ale wiele państw zachodnioeuropejskich było reprezentowanych na znacznie niższym szczeblu. Jak pan interpretuje tę sytuację? Mamy do czynienia z podziałem?

Nie wyciągałbym zbyt daleko idących wniosków z tej sytuacji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Stanów Zjednoczonych. Czegokolwiek byśmy nie mówili, bez tego kraju trudno znaleźć rozwiązanie dla Bliskiego Wschodu. Wszystkie wysiłki w tym zakresie są warte uwagi. Nie wprowadzałbym jednak szufladek poprzez mówienie o podziale czy o tym, kto został na szczyt zaproszony, a kto nie. Zaangażowanie USA jest ważne. Dobrze też, że konferencja została zorganizowana w Europie, w Warszawie. Inne państwa powinny znaleźć wytłumaczenie – może optują za inną formą zaangażowania, może nie podobała im się ta konferencja. To ich sprawa. My powinniśmy wykorzystać każdą szansę na znalezienie rozwiązania dla Bliskiego Wschodu.

W polskiej debacie na ten temat jednym z ważniejszych pytań było to, czy powinniśmy rozmawiać o Iranie bez jego udziału.

Powinniśmy rozmawiać o rozwiązaniach dla Bliskiego Wschodu. Skoro zdecydowaliśmy, że powinniśmy mówić o innych krajach, to rozmawiajmy. O Rosji też zwykle rozmawiamy pod nieobecność Rosji. Nie ma z tym problemu, nie istnieje taka zasada.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie