statystyki

Europosłowie w zawieszeniu. Brexit wymusi zmiany w kodeksie wyborczym?

autor: Magdalena Cedro14.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 14.02.2019, 07:48
Bardziej realne jest kilkumiesięczne opóźnienie brexitu. Wówczas Brytyjczycy, którzy weszliby do nowego Parlamentu Europejskiego, zwolniliby miejsca w czasie trwania kadencji. Teoretycznie ich mandaty mogliby wtedy przejąć „oczekujący” kandydaci z 14 krajów członkowskich, którym przydzielono dodatkowe miejsca w schedzie po Brytyjczykach.

Bardziej realne jest kilkumiesięczne opóźnienie brexitu. Wówczas Brytyjczycy, którzy weszliby do nowego Parlamentu Europejskiego, zwolniliby miejsca w czasie trwania kadencji. Teoretycznie ich mandaty mogliby wtedy przejąć „oczekujący” kandydaci z 14 krajów członkowskich, którym przydzielono dodatkowe miejsca w schedzie po Brytyjczykach.źródło: ShutterStock

Odroczenie brexitu może spowodować spore zamieszanie. Nasza PKW mówi o konieczności pilnej nowelizacji kodeksu wyborczego.

Z punktu widzenia majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego najmniej byłoby kłopotów, gdyby Wielka Brytania opuściła Wspólnotę zgodnie z zaplanowanym, marcowym terminem. Zagospodarowano już bowiem mandaty po brytyjskich europarlamentarzystach, którzy osierocą w izbie 73 miejsca. Część z nich przypadnie 14 krajom członkowskim, które były w izbie niedoreprezentowane. Polska otrzyma jeden mandat więcej. Decydenci w Brukseli postanowili odchudzić europarlament, zmniejszając ogólną liczbę europosłów – z 751 do 705.

Możliwe jednak, że moment rozwodu Londynu z Brukselą się opóźni. W takiej sytuacji Wielka Brytania jako kraj członkowski powinna zachować reprezentację w strukturach unijnych .


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie