Orędzie Trumpa: Ameryka wygrywa każdego dnia

autor: Jakub Kapiszewski07.02.2019, 07:16; Aktualizacja: 07.02.2019, 07:41
Znów udowodnił, że wystąpienia publiczne to jego żywioł

Znów udowodnił, że wystąpienia publiczne to jego żywiołźródło: ShutterStock

Podczas swojego orędzia o stanie unii prezydent USA nie pozostawił wątpliwości: „America first” wciąż jest osią polityki 45. lokatora Białego Domu.

– Nasza gospodarka stanowi obiekt zazdrości całego świata, nasza armia jest najpotężniejsza na świecie, a Ameryka znów wygrywa, każdego dnia – tak podsumował sytuację Donald Trump. Przemawiał przez 82 minuty. Tegoroczne „state of the Union” było trzecim co do długości w historii najnowszej (dłuższe były tylko wystąpienia Billa Clintona w latach 1995 i 2000). Tradycyjnie orędzie jest poświęcone głównie amerykańskiej polityce: podsumowuje osiągnięcia administracji i zapowiada najważniejsze posunięcia na przyszłość. Nie zabrakło jednak ważnych z polskiego punktu widzenia wątków związanych z polityką zagraniczną.

W tym roku, inaczej niż w ubiegłym, Trump poświęcił jej znacznie więcej miejsca. Powtórzył, że ma ona „stawiać interes Ameryki na pierwszym miejscu”. Z polskiej perspektywy w związku z tym ważne są dwa wątki, które budziły nad Wisłą obawy od początku kadencji obecnego prezydenta USA. Pierwszy to stosunek do sojuszników z Europy – którzy są przecież naszymi najbliższymi, a przez to strategicznymi partnerami. Drugi to relacja z Rosją.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie