statystyki

Z postulatów Sierpnia zostało bardzo niewiele. Czas wrócić do idei tamtych czasów

autor: Radosław Korzycki Dziennikarz Dgp06.02.2019, 07:30; Aktualizacja: 06.02.2019, 07:43
Okrągły Stół spowodował, że bardzo rzadko krytycznie odnoszono się do niesławnego „świętego prawa własności”.

Okrągły Stół spowodował, że bardzo rzadko krytycznie odnoszono się do niesławnego „świętego prawa własności”.źródło: ShutterStock

Dzisiaj mija 30 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, czyli negocjacji między delegacjami komunistycznych władz i opozycji, które doprowadziły do przeprowadzenia w czerwcu 1989 r. częściowo wolnych wyborów. Warto się przyjrzeć tej rocznicy z innej perspektywy niż spór, który na temat wydarzeń tamtej zimy toczą obecne elity polityczne.

Otóż Okrągły Stół stworzył zalążek porządku, który od początku stał w sprzeczności z bardzo lewicową w duchu rewolucją pierwszej Solidarności, której uświęceniem było 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz ich emancypacyjne i prospołeczne przesłanie. Dlatego trzeba dziś przypomnieć, co 39 lat temu mówili przywódcy strajku i jak to się ma do zainicjowanej podczas obrad w Pałacu Namiestnikowskim transformacji.

Lech Wałęsa w wywiadzie dla „Polityki” w październiku 1980 r. powiedział: „Jesteśmy Polakami. I to odpowiedzialnymi Polakami”. Przede wszystkim Polakami, a dopiero potem robotnikami, związkowcami. Przez ostatnie trzy dekady każdemu budowniczemu masowej wyobraźni chodziło przede wszystkim o Polskę. To naturalne, że prawica w latach 90. zawsze mówiła o patriotyzmie i ojczyźnie. Ale Unia Wolności i SLD jej wtórowały. W Balcerowiczowskiej narracji zawsze przeważała skala makro. Że gdy Polska będzie na plusie, to na plusie będą wszyscy. To automatycznie uciszało wszelkie rozmowy o nierównościach.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • robotnik(2019-02-06 09:51) Zgłoś naruszenie 40

  14 postulat niezostal zrealizowany do konca. Gdzie sa emerytury stazowe dla ludzi ciezkiej i dlugiej pracy. Ile mamy czekac na to zeby prezydent o PiS wypelnili obietnice wyborcze z 2015 roku.

  Odpowiedz
 • 40 lat minęło(2019-02-06 14:36) Zgłoś naruszenie 40

  ... a realizacja postulatów daleko w polu. Wstyd styropiany ! Nie otake my walczyli.

  Odpowiedz
 • jp2(2019-02-06 09:31) Zgłoś naruszenie 10

  Zostały 2 postulaty ale najważmmiejsze: - powszechna katolicyzacja wszystkich aspektów życia publicznego i prywatnego, - nieograniczona zależność od zamorskiego decydenta.

  Odpowiedz
 • Kto ma wrócić ?(2019-02-08 14:44) Zgłoś naruszenie 10

  Skażeni władzą ???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie