statystyki

Z postulatów Sierpnia zostało bardzo niewiele. Czas wrócić do idei tamtych czasów

autor: Radosław Korzycki Dziennikarz Dgp06.02.2019, 07:30; Aktualizacja: 06.02.2019, 07:43
Okrągły Stół spowodował, że bardzo rzadko krytycznie odnoszono się do niesławnego „świętego prawa własności”.

Okrągły Stół spowodował, że bardzo rzadko krytycznie odnoszono się do niesławnego „świętego prawa własności”.źródło: ShutterStock

Dzisiaj mija 30 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, czyli negocjacji między delegacjami komunistycznych władz i opozycji, które doprowadziły do przeprowadzenia w czerwcu 1989 r. częściowo wolnych wyborów. Warto się przyjrzeć tej rocznicy z innej perspektywy niż spór, który na temat wydarzeń tamtej zimy toczą obecne elity polityczne.

Otóż Okrągły Stół stworzył zalążek porządku, który od początku stał w sprzeczności z bardzo lewicową w duchu rewolucją pierwszej Solidarności, której uświęceniem było 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz ich emancypacyjne i prospołeczne przesłanie. Dlatego trzeba dziś przypomnieć, co 39 lat temu mówili przywódcy strajku i jak to się ma do zainicjowanej podczas obrad w Pałacu Namiestnikowskim transformacji.

Lech Wałęsa w wywiadzie dla „Polityki” w październiku 1980 r. powiedział: „Jesteśmy Polakami. I to odpowiedzialnymi Polakami”. Przede wszystkim Polakami, a dopiero potem robotnikami, związkowcami. Przez ostatnie trzy dekady każdemu budowniczemu masowej wyobraźni chodziło przede wszystkim o Polskę. To naturalne, że prawica w latach 90. zawsze mówiła o patriotyzmie i ojczyźnie. Ale Unia Wolności i SLD jej wtórowały. W Balcerowiczowskiej narracji zawsze przeważała skala makro. Że gdy Polska będzie na plusie, to na plusie będą wszyscy. To automatycznie uciszało wszelkie rozmowy o nierównościach.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • robotnik(2019-02-06 09:51) Zgłoś naruszenie 40

  14 postulat niezostal zrealizowany do konca. Gdzie sa emerytury stazowe dla ludzi ciezkiej i dlugiej pracy. Ile mamy czekac na to zeby prezydent o PiS wypelnili obietnice wyborcze z 2015 roku.

  Odpowiedz
 • 40 lat minęło(2019-02-06 14:36) Zgłoś naruszenie 40

  ... a realizacja postulatów daleko w polu. Wstyd styropiany ! Nie otake my walczyli.

  Odpowiedz
 • jp2(2019-02-06 09:31) Zgłoś naruszenie 10

  Zostały 2 postulaty ale najważmmiejsze: - powszechna katolicyzacja wszystkich aspektów życia publicznego i prywatnego, - nieograniczona zależność od zamorskiego decydenta.

  Odpowiedz
 • Kto ma wrócić ?(2019-02-08 14:44) Zgłoś naruszenie 10

  Skażeni władzą ???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie