statystyki

Czterysta metrów wolności. Tak wyglądają antyrządowe protesty na Bałkanach

autor: Natalia Żaba Korespondencja z Mitrowicy05.02.2019, 07:05; Aktualizacja: 05.02.2019, 07:26
marsz, zgromadzenie, protest

– Kilka minut przed rozpoczęciem marszu podjęliśmy decyzję o jego skróceniu z ponad kilometra do 400 m, aby ograniczyć ryzyko incydentów – opowiada DGP Marko Jakšić, organizator marszu.źródło: ShutterStock

Poza konfliktem z Albańczykami serbskie enklawy w Kosowie są coraz bardziej skłócone wewnętrznie. Mitrowica, która w sobotę przyłączyła się do trwających w całej Serbii antyrządowych protestów, jest tego przykładem.

W Belgradzie harmider, gwizdki, muzyka lejąca się z głośników. Rzeka obywateli od tygodni płynie ulicami stolicy w proteście przeciw rządom prezydenta Aleksandara Vučicia i jego Serbskiej Partii Postępowej. Oskarżają ich o przemoc i ograniczanie swobód obywatelskich. 2 lutego belgradzcy Serbowie wyszli na ulice już po raz dziewiąty, żądając przestrzegania zasad demokratycznych.

Do Belgradu przyłączają się kolejne serbskie miasta. W tym położona w Kosowie Mitrowica. To bardzo szczególne miasto. Niegdyś prawdziwie multietniczne, bo zamieszkane przez Serbów, Albańczyków, Boszniaków i Romów. Dziś ośrodek jest podzielony wzdłuż rzeki Ibar na część albańską, kontrolowaną przez władze Kosowa, i serbską (z niewielką dzielnicą boszniacką), którą częściowo kontroluje Belgrad. To żywy pomnik dewastacji, jaką przyniosła wojna.

Miasto poligon, miasto scena teatru, gdzie dekoracjami są narodowe flagi, partyjne plakaty, proporczyki, herby, podobizny średniowiecznych książąt i wojowników. I chociaż mogłoby się wydawać, że w Mitrowicy pod wieloma względami czas stanął w miejscu, akurat dekoracje zawsze nadążają za aktualną sytuacją na scenie politycznej. Tym razem wzdłuż głównej ulicy serbskiej części Mitrowicy, obok tradycyjnych murali głoszących serbskość Kosowa, wiszą proporczyki z flagą Rosji i zdjęcia Vučicia witającego uściskiem dłoni Władimira Putina, który dwa tygodnie temu odwiedził Belgrad.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie