statystyki

Wejdzie w życie ustawa, która ma przyspieszyć rozwój kinematografii

autor: Elżbieta Rutkowska04.02.2019, 07:36; Aktualizacja: 04.02.2019, 13:08
Ministerstwo ustaliło bowiem, że aby liczyć na refundację filmu, trzeba ponieść co najmniej 4 mln zł kosztów kwalifikowanych (mogą one stanowić do 80 proc. całego budżetu filmu).

Ministerstwo ustaliło bowiem, że aby liczyć na refundację filmu, trzeba ponieść co najmniej 4 mln zł kosztów kwalifikowanych (mogą one stanowić do 80 proc. całego budżetu filmu).źródło: DGP

Za tydzień wejdzie w życie ustawa, która ma przyspieszyć rozwój kinematografii. Ale żeby mogła działać, potrzeba przepisów wykonawczych.

Resort chce ożywić polski rynek filmowy, który mimo sukcesów artystycznych jest w ekonomicznej stagnacji. Jego wzrost mają stymulować zachęty pieniężne dla producentów. Posłużą one też do przyciągnięcia do nas budżetów wytwórni filmowych z całego świata.

Bonusy wprowadzi ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Zgodnie z nią producenci filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych będą mogli dostać zwrot 30 proc. poniesionych w Polsce kosztów kwalifikowanych. Bud żet państwa może wydać na ten cel w br. prawie 211 mln zł, a w 2020 r. 216 mln zł. Kwota będzie zależna od liczby chętnych. Wiadomo, że ma to być nie mniej niż 100 mln zł w skali roku. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności złożenia aż do wyczerpania środków na dany rok. Zajmie się tym Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nie będzie konkursu piękności – pieniądze dostanie każdy film spełniający określone warunki.

Wymagania ma sprecyzować ministerialne rozporządzenie. Problem w tym, że na kilka dni przed wejściem w życie ustawy jeszcze go nie ma. W styczniu branża filmowa dopiero konsultowała projekt. I uznała, że wprowadza on zbyt wysokie wymagania dla filmowców starających się refundację.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie