statystyki

Wejdzie w życie ustawa, która ma przyspieszyć rozwój kinematografii

autor: Elżbieta Rutkowska04.02.2019, 07:36; Aktualizacja: 04.02.2019, 13:08
Ministerstwo ustaliło bowiem, że aby liczyć na refundację filmu, trzeba ponieść co najmniej 4 mln zł kosztów kwalifikowanych (mogą one stanowić do 80 proc. całego budżetu filmu).

Ministerstwo ustaliło bowiem, że aby liczyć na refundację filmu, trzeba ponieść co najmniej 4 mln zł kosztów kwalifikowanych (mogą one stanowić do 80 proc. całego budżetu filmu).źródło: DGP

Za tydzień wejdzie w życie ustawa, która ma przyspieszyć rozwój kinematografii. Ale żeby mogła działać, potrzeba przepisów wykonawczych.

Resort chce ożywić polski rynek filmowy, który mimo sukcesów artystycznych jest w ekonomicznej stagnacji. Jego wzrost mają stymulować zachęty pieniężne dla producentów. Posłużą one też do przyciągnięcia do nas budżetów wytwórni filmowych z całego świata.

Bonusy wprowadzi ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Zgodnie z nią producenci filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych będą mogli dostać zwrot 30 proc. poniesionych w Polsce kosztów kwalifikowanych. Bud żet państwa może wydać na ten cel w br. prawie 211 mln zł, a w 2020 r. 216 mln zł. Kwota będzie zależna od liczby chętnych. Wiadomo, że ma to być nie mniej niż 100 mln zł w skali roku. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności złożenia aż do wyczerpania środków na dany rok. Zajmie się tym Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nie będzie konkursu piękności – pieniądze dostanie każdy film spełniający określone warunki.

Wymagania ma sprecyzować ministerialne rozporządzenie. Problem w tym, że na kilka dni przed wejściem w życie ustawy jeszcze go nie ma. W styczniu branża filmowa dopiero konsultowała projekt. I uznała, że wprowadza on zbyt wysokie wymagania dla filmowców starających się refundację.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie