Trójkąt Weimarski - reaktywacja. Odwilż po francusko-polskiej zimie

autor: Łukasz Grajewski, Magdalena Cedro31.01.2019, 07:03; Aktualizacja: 31.01.2019, 08:06
Czy w obliczu tych rozbieżności uda się na stałe reaktywować Trójkąt Weimarski? Od przyjazdu Emmanuela Macrona do Warszawy i przebiegu rozmów będzie zależeć dużo więcej niż tylko przyszłość bilateralnych stosunków obu państw.

Czy w obliczu tych rozbieżności uda się na stałe reaktywować Trójkąt Weimarski? Od przyjazdu Emmanuela Macrona do Warszawy i przebiegu rozmów będzie zależeć dużo więcej niż tylko przyszłość bilateralnych stosunków obu państw.źródło: ShutterStock

Warszawa i Paryż są gotowe na nowo napełnić treścią Trójkąt Weimarski. Berlin też liczy na powrót do zamrożonego w 2016 r. formatu. Największy problem przy jego reaktywacji to nieobecność Polski w strefie euro.

Wraz z zapowiedzią wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce na agendę powróciła kwestia odmrożenia Trójkąta Weimarskiego. Format współpracy pomiędzy Polską, Niemcami i Francją – zainicjowany, gdy Warszawa w latach 90. odbudowywała swoją pozycję na Zachodzie – od dłuższego czasu pozostaje w uśpieniu. Nie jest tajemnicą, że kontynuowaniu współpracy niechętny jest przede wszystkim Paryż. Od czasu sporu o caracale w listopadzie 2016 r. relacje polsko-francuskie pozostają napięte.

Pierwszą jaskółką odwilży na linii Warszawa – Paryż była dwudniowa wizyta w polskiej stolicy minister ds. europejskich Nathalie Loiseau w tym tygodniu. Podczas rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Szymańskim francuska dyplomatka, zapowiadając wizytę Macrona w Polsce, nie wykluczyła również powrotu do współpracy w formacie Trójkąta Weimarskiego. Loiseau podkreśliła jednak, że najpierw trzeba tę relację napełnić treścią.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Zojka(2019-02-01 05:11) Zgłoś naruszenie 30

  Francja tylko patrzy na swoje interesy,w przeciwieństwie do POlskich kolaborantow,ciągłym podnoszeniu na kraj gr ie żyją

  Odpowiedz
 • Bert(2019-01-31 20:45) Zgłoś naruszenie 30

  trójkąt weimarski zawsze był zbędną atrapą, Zakończenie grillowania w KE de facto przez Francję i Niemcy to powinien być wstępny warunek do przyjmowania francuskiego poliszynela w RP.

  Odpowiedz
 • Mały Jaś(2019-02-02 11:17) Zgłoś naruszenie 00

  Brakuje im pieniędzy to przyszli do nas na żebry.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie