May Day: Premier chce wrócić do negocjacji w sprawie granicy z Irlandią

autor: Jakub Kapiszewski30.01.2019, 07:45; Aktualizacja: 30.01.2019, 07:57
Theresa May

Theresa Mayźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: WILL OLIVER

Krystalizuje się strategia Londynu. Premier May zamierza przekonać UE do ustępstw w kwestii granicy z Irlandią, zaś Izba Gmin wydaje się niechętna wyjściu bez porozumienia.

Szefowa brytyjskiego rządu nie zamierza zmieniać znacząco swojej taktyki. To znaczy, że wciąż chce ratować wynegocjowane już z Brukselą porozumienie wyjściowe – ale żeby przepchnąć je przez Izbę Gmin, musi pozbyć się z niego kontrowersyjnego zapisu dotyczącego granicy z Irlandią (tzw. backstopu). To nie będzie proste, bo wymaga zgody partnerów z UE.

Premier Theresa May zapowiedziała wczoraj w Izbie Gmin, że jest gotowa wrócić do Brukseli i zawalczyć o jego usunięcie oraz że jest to możliwe do osiągnięcia z „mandatem danym mi przez tę Izbę”. Ta deklaracja premier ma duże znaczenie polityczne, gdyż padła podczas wczorajszej, parlamentarnej debaty, która stanowiła okazję dla posłów do zajęcia stanowiska: jakiego brexitu chce Westminster?

W tym celu posłowie głosowali nad serią poselskich wniosków, które obejmowały różne scenariusze. Jeden z nich nakładał na rząd konieczność opóźnienia daty wyjścia z UE; inny wzywał premier do rozważenia organizacji drugiego referendum. Ostatecznie jednak zostały przyjęte dwa: jeden, który wzywa rząd do zmodyfikowania istniejącego porozumienia wyjściowego (Izba odrzuciła je w głosowaniu w połowie stycznia) i usunięcia z niego zapisów dotyczących wspomnianego już hamulca awaryjnego. Druga z kolei wzywa rząd do tego, aby nie dopuścił do „twardego” brexitu, czyli wyjścia ze Wspólnoty bez żadnego porozumienia.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie