statystyki

Amerykański rząd znów działa. Czasowo, bo tylko do 15 lutego

autor: Jakub Kapiszewski28.01.2019, 07:18; Aktualizacja: 28.01.2019, 07:35
Ze wznowienia działalności rządu oprócz pracowników federalnych ucieszą się także zwykli Amerykanie, np. ci, którzy utknęli w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach.

Ze wznowienia działalności rządu oprócz pracowników federalnych ucieszą się także zwykli Amerykanie, np. ci, którzy utknęli w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach.źródło: ShutterStock

Zawieszenie broni w Waszyngtonie: wysłani na przymusowy urlop pracownicy federalni mogą wrócić do pracy, a politycy dali sobie czas do połowy przyszłego miesiąca na dogadanie się w kwestii muru na granicy z Meksykiem.

Na mocy piątkowego porozumienia Białego Domu z Kongresem agencje rządu federalnego, które nie miały dotychczas uchwalonego budżetu, otrzymają środki wystarczające na normalne funkcjonowanie do połowy przyszłego miesiąca. 800 tys. pracowników federalnych zacznie znów otrzymywać wypłaty – zarówno 380 tys. osób wysłanych na przymusowy urlop (w tym większość pracowników NASA), jak i 420 tys. tych, którzy mimo braku wynagrodzenia musieli przychodzić do pracy (w tym agenci FBI).

Dla tej armii ludzi decyzja o przełamaniu impasu politycznego w Waszyngtonie jest zbawieniem, bowiem wielu zatrudnionych przez agencje federalne nie zarabia dużo jak na amerykańskie warunki. Z tego względu przez 35 dni zawieszenia działalności amerykańskie media rozpisywały się o rządowych pracownikach (nie tylko urzędnicy zostali dotknięci przez „government shutdown”), którzy robili, co w ich mocy, aby pospinać domowe budżety: niektórzy łapali się dodatkowej pracy, inni szukali pomocy w programach socjalnych. Jedna z urzędniczek zorganizowała aukcję swojego pierścionka zaręczynowego (rodzina zrzuciła się na wykup), inna postanowiła zebrać środki na życie na platformie crowdfundingowej.

Sytuacja wielu osób pogorszyła się na tyle, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 35 tys. z nich zgłosiło się po zasiłki dla bezrobotnych. Prawo federalne przewiduje taką możliwość dla tych urzędników, których wysłano na bezpłatny urlop. Dodatkowo niektóre stany (m.in. Kalifornia, Kolorado i Vermont) na własną rękę podjęły decyzję, że o zasiłek mogą się też ubiegać ci, którzy wciąż przychodzą do pracy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie