statystyki

Hübner: Unia przedstawiła jasno swoje propozycje [WYWIAD]

autor: Radosław Korzycki20.01.2019, 17:00
Danuta Hübner europosłanka Platformy Obywatelskiej, w latach 2004–2009 unijny komisarz ds. polityki regionalnej

Danuta Hübner europosłanka Platformy Obywatelskiej, w latach 2004–2009 unijny komisarz ds. polityki regionalnejźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Unia Europejska poszła już Londynowi na rękę. Nie sądzę, by dalsze ustępstwa z naszej strony były możliwe - mówi Danuta Hübner europosłanka Platformy Obywatelskiej, w latach 2004–2009 unijny komisarz ds. polityki regionalnej.

Nie ma kompromisu w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co nas czeka? Twardy brexit i gwałtowne zerwanie wszelkich związków?

Przede wszystkim kompletna niepewność co do tego, jaki kurs obierze Downing Street 10. W tej chwili każde rozwiązanie jest jednakowo możliwe: wniosek o przedłużenie negocjacji „rozwodowych”, drugie referendum w sprawie brexitu i wyjście bez umowy. Niestety, wtorkowe głosowanie w brytyjskim parlamencie przybliżyło nas do tego ostatniego rozwiązania, które jest niekorzystne dla obu stron. W chwili obecnej niemożliwe wydaje się wypracowanie konsensusu wśród brytyjskich elit politycznych. To wszystko pokazuje, jak wysoką cenę płaci się za polityczne błędy.

Jaka będzie reakcja Brukseli? Utrzyma twarde stanowisko wobec Londynu, czy też będzie ratować premier Theresę May i jej plan brexitu?

Sądzę, że Unia przedstawiła jasno swoje propozycje. Już poszliśmy Londynowi na rękę, przy zastrzeżeniu, że muszą zostać utrzymane reguły, według których funkcjonuje Wspólnota – na czele z niepodzielnością czterech unijnych swobód: przepływu ludzi, towarów, kapitału i usług. Także obecna wersja backstopu, czyli mechanizmu, który zagwarantuje, że na granicy między Irlandią a Irlandią Północną nie pojawią się posterunki graniczne i celne, jest rozwiązaniem dla Wielkiej Brytanii korzystnym. Teraz piłka jest po ich stronie. To Westminster, Downing Street 10 oraz mieszkańcy Wysp muszą zdecydować o tym, w jakim kierunku chcą pójść. Unia wielokrotnie pokazywała, jakie są nasze możliwości i ograniczenia.

Kto ponosi odpowiedzialność za tę sytuację?


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Pamiętamy (2019-01-20 19:52) Zgłoś naruszenie 112

  To ta specjalista od zamykania rozdziałów przy wejściu Polski do UE. Do dziś mamy o wiele niższe dopłaty dla rolników niż ci ze starej unii. Tylko dzięki b. min. rol. P.Jurgielowi zablokowano dalszą wysprzedaż gruntów obcokrajowcom .

  Odpowiedz
 • RR(2019-01-20 20:20) Zgłoś naruszenie 102

  No i brawo ze UK wychodzi z UE. Beda mogli sami decydowac kogo wpuszczac jak USA a nie lewacki pajac w Brukseli bedzie o tym decydował.

  Odpowiedz
 • Zib(2019-01-20 20:57) Zgłoś naruszenie 72

  Członek PZPR i SLD - jej wiarygodność jest bliska równa zero. Do maja wytrzymamy!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kutach(2019-01-20 21:45) Zgłoś naruszenie 41

  do Pamietamy: jakiekolwiek dopłaty są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Dla nas są szkodliwe. Rolnicy pasożytują resztę społeczeństwa są wiecznie niezadowoleni. do RR: USA sami wpuszczaja kogo chca ale nas nie wpuszcza bez wizy - jestesmy frajerami. Powinnismy natychmiast wprowadzic wizy dla Amerykanów - byloby to dla nich dużą komplikacją - ciekawe jak wtedy potraktowaliby swoich "przyjaciol" w Europie Śr.-Wsch.... ZiB - Wilu ludzi w PIS to członkowie (byli) PZPR a jakoś uwierzyłes im i zagłosowałeś na nich w wyborach,.,., :)))

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie