statystyki

Borusewicz: Niech rząd nie udaje żalu [WYWIAD RIGAMONTI]

autor: Z Bogdanem Borusewiczem Rozmawia Magdalena Rigamonti, Magdalena Rigamonti18.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 18.01.2019, 07:29
Bogdan Borusewicz fot. Maksymilian Rigamonti

Bogdan Borusewicz fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Nacjonaliści, szowiniści byli już w latach 90., ale to były kompletnie marginalne grupy. Teraz wyszli na główne ulice polskich miast. Próbowali również w Gdańsku, na szczęście Paweł do tego nie dopuścił. Jednak władze państwowe nie robiły w tej kwestii nic

Ma pan ochronę?

Nie mam. Nie chcę. Jestem politykiem wybranym przez ludzi i nie widzę takiej potrzeby.

Teraz, po zamordowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, też nie?

Też nie. Zawód polityka jest obarczony ryzykiem. Oczywiście teraz to ryzyko jest podwyższone, jednak nadal jeżdżę środkami komunikacji miejskiej, chodzę po ulicach. Tak, miałem ochronę jako marszałek Senatu, ale zawsze pilnowałem, żeby mnie nie odgradzano od ludzi. To ryzyko tego zawodu, że od czasu do czasu zdarzały się i zdarzają jakieś agresje słowne.

Magazyn DGP z 18 stycznia 2019 r.

Magazyn DGP z 18 stycznia 2019 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne

Właśnie, słowne. Mówi pan tak, bo nigdy nikt pana nie zaatakował fizycznie.

I niestety do połowy z tych agresji zawsze dochodzi w okolicach kościołów, po mszach, w których brałem udział. A ataki przykościelne pokazują tylko, jaką drogę w ostatnich latach przeszedł polski katolicyzm. Oczywiście to nie oznacza, że wszyscy chodzący do kościoła są nienawistni i agresywni. Niewątpliwie jednak obraz polskiego Kościoła katolickiego jest narzucony przez Rydzyka. Uważają, że jestem zdrajcą, wrogiem. Głupio im się robi, kiedy próbują oceniać mnie za przeszłość, wtedy czują się trochę skrępowani. Wie pani, kiedyś mnie ładnie określała władza komunistyczna: „negatywnie aktywny społecznie”. Teraz też mogą mnie tak nazywać. Przez te ostatnie trzy lata mówiłem, że czuję się bardzo dobrze, świetnie, czuję się tak, jakbym odmłodniał o 35 lat, skoro jestem nazywany zdrajcą, Targowicą, donosicielem. To odmłodnienie trwało jednak do niedzieli wieczorem, do 13 stycznia.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (23)

  • xyz(2019-01-18 08:23) Zgłoś naruszenie 457

    Pan marszałek senator Borusewicz niech nie dokłada ognia do politycznego piekiełka. Potrzebne jest wyciszenie nastrojów i emocji. Chcę przypomnieć, że to jego formacja polityczna odsunęła się w kampanii wyborczej na prezydenta Gdańska od Pawła Adamowicza. Bardzo to boli kiedy doznajemy krzywdy i niesprawiedliwej oceny od swoich i to powinien mieć na uwadze Pan marszałek oraz jego otoczenie polityczne.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • pokrzywdzony(2019-01-18 09:53) Zgłoś naruszenie 433

    Zwracałem się do niego na piśmie w bardzo ważnej życiowo dla mnie sprawie.Nie odpowiedział na moje pismo i nic nie pomógł.Taki jest właśnie Pan Borusiewicz.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-01-18 11:09) Zgłoś naruszenie 424

    ..........a Kogo mamy bardziej żałować. Panie Borusiewicz --Tego, zadźganego nożem sympatycznego ze zdjecia i miłego ,mającego czułą rodzinę-też szkoda, czy Tych bezimiennych którzy przez takich co Im Pan przewodniczył w PO, mimo długoletniej pracy w najpodlejszych warunkach (praca przy źródłach izotopowych ,rtęci, wysok ciśn, napięciach,temp,pyłach oraz gazach wybuchowych itp.,itp często już schorowani stracili 5 lat (tak ) mieli stracić 7 lat z wieku emerytalnego. Umarli nie dożywszy jej albo drżą aby pracodawca nie wywalił Ich na pysk z roboty gdyż nie mają (stracili także) ochrony przedemerytalnej albo stracili nawet prace (dziesiątki tysięcy) ponieważ pracodawcy przez lekarzy stwierdzili, że się nie nadają już do Ich pracy na swoich stanowiskach i szukają obecnie żarcia na śmietnikach--no kurde Kogo mam bardziej żałować! Kto wprowadził w państwie cynicznie czynem,nie słowem permamętny stan nienawiści. (cieszcie się że mieliście prace -powiedział Tusk -jak wytrzeźwiał).Pan wie ,że przez takie postępowanie wywołuję się wojny ,masową rzeź niewiniątek.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gosc(2019-01-18 09:16) Zgłoś naruszenie 375

    prosze sie nie kompromitowac ****zenada

    Odpowiedz
  • Były Żołnierz LWP(2019-01-18 11:15) Zgłoś naruszenie 374

    Gdy słuzyłemw Wojsku powołany w ramach sluzby zasadniczej w praktycznie tym samym czasie co Piotr Duda i tej samej formacji opowiadałem oficerom którzy nie mieli zielonego pojęcia co się dzieje --co się stało na Ślasku 13-15 grudnia 1981r Wielu niedowierzało ale czas i moje opowieści zrobiły swoje a Pan spier...dol..ł za granice i takich jak ja obrazał. To Pan jest Tchórzem -nie Ja -ciaptoku.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • green(2019-01-18 09:49) Zgłoś naruszenie 345

    Jeden z autorow wojny polsko-polskiej niczego sie nie uczy ! Albo jest taki glupio zacietrzewiony albo agent obcych panstw podgrzewajacy atmosfere. Sluzby powinny zajac sie nim w poerwszej kolejnosci.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-01-18 19:06) Zgłoś naruszenie 323

    żenujący buc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-01-18 21:17) Zgłoś naruszenie 212

    Szkoda, że nie było takiego szumu, jak zginął Polski kierowca w Niemczech. o nim się już zapomniało.

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-01-19 08:55) Zgłoś naruszenie 196

    niech sobie przypomni kto tę nienawiśc rozpoczął, od chwili gdy PiS wygrał wybory ciągle pluli, podrzegali, wyrżnąc watahę, walić dechami, wywalać przez okno, zimny Lech itd, niech ten buc zamilknie

    Odpowiedz
  • o(2019-01-19 08:56) Zgłoś naruszenie 151

    nie wszyscy muszą mieć żałobę, niech całt naród nie zmuszają do tego, żałobę to się ma w sercu

    Odpowiedz
  • POLO(2019-01-20 11:57) Zgłoś naruszenie 100

    To ten co raz w tygodniu latał samolotem do Gdańska, psy dokarmiać. Żenujące indywiduum. Judasz!!!

    Odpowiedz
  • otco(2019-01-20 14:04) Zgłoś naruszenie 60

    Niech Borusewicz nie sądzi wg siebie

    Odpowiedz
  • Pracujący w Gdańsku(2019-01-21 08:20) Zgłoś naruszenie 10

    Jest Pan hipokrytą Panie Marszałku. Odmówiliście szyldu PO Adamowiczowi do wyborów samorządowych. To synek Wałęsy miał rządzić Gdańskiem. Tego chcieliście. Adamowicz sam stworzył własny ruch "Wszystko dla Gdańska", z sukcesem wprowadził do rady miasta swoich współpracowników i w cuglach wygrał wybory prezydenckie. Tak to wyglądało i trzeba to przypominać politykom z PO.

    Odpowiedz