Escape room: Ucieczka z pokoju zdrowego rozsądku

autor: Mira Suchodolska, Dariusz Koźlenko, Łukasz Grajewski11.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 12.01.2019, 09:08
„W Niemczech wytyczne dotyczące ochrony przeciwpożarowej są wyraźnie określone. Każde miejsce przed otwarciem musi uzyskać pozwolenie, które zależy w szczególności od spełnienia kryteriów ochrony przeciwpożarowej” – napisał w specjalnym oświadczeniu związek reprezentujący branże escape roomów i gier przygodowych. „Należy podkreślić, że ochrona przeciwpożarowa w Niemczech ma bardzo wysoki standard i nie da się jej porównać z dotychczasowymi praktykami w Polsce” – brzmi ostatnie zdanie oświadczenia.

„W Niemczech wytyczne dotyczące ochrony przeciwpożarowej są wyraźnie określone. Każde miejsce przed otwarciem musi uzyskać pozwolenie, które zależy w szczególności od spełnienia kryteriów ochrony przeciwpożarowej” – napisał w specjalnym oświadczeniu związek reprezentujący branże escape roomów i gier przygodowych. „Należy podkreślić, że ochrona przeciwpożarowa w Niemczech ma bardzo wysoki standard i nie da się jej porównać z dotychczasowymi praktykami w Polsce” – brzmi ostatnie zdanie oświadczenia.źródło: ShutterStock

Do niedawna świat z szacunkiem patrzył na to, jak rośnie nasz pokojowo-zagadkowy biznes, ale teraz dostał komunikat: escape roomy w Polsce to śmierć. Dla prężnie rozwijającej się branży to może być nokautujący cios.

W czwartek rodziny żegnały pięć nastolatek, które zginęły w pożarze koszalińskiego escape roomu. Urodzinowa impreza w pokoju zagadek zakończyła się tragedią. Z niewielkiego pomieszczenia nie było wyjścia. Okno zabite płytą, drzwi bez klamki (jej odnalezienie miało być jednym z elementów rozgrywki), brak przycisku, który otwiera wyjście, jeśli uczestnicy zabawy chcą z jakiejkolwiek przyczyny opuścić imprezę. Potem okazało się, że miejsce rozrywki zostało przygotowane domowym sposobem, ogrzewane piecykami podłączonymi do butli gazowych, a nieszczelne zawory i sparciałe przewody doprowadziły do gwałtownego pożaru i tragicznej śmierci pięciu dziewczyn.

Szukanie winnych szybko przerodziło się w nagonkę na całą branżę. Leszek Mellibruda, psycholog biznesu, opowiada, że podpytał znajomych, którzy chętnie odwiedzali escape roomy (ER). Tylko jedna osoba zadeklarowała, że jeszcze kiedyś się tam wybierze. Wśród moich znajomych także zabrakło amatorów. A już nie ma mowy, aby ktoś puścił tam swoje dzieci. W ciągu kilku dni popularna, świetnie rozwijająca się branża rozrywkowa otrzymała nokautujący cios. – Zadziałała propaganda i siła liczb – uważa Mellibruda. Od minionego piątku w doniesieniach medialnych pojawiały się informacje: dokonano tylu a tylu kontroli, tyle a tyle obiektów zamknięto, tyle a tyle nałożono mandatów. Każdego dnia liczby rosły.

Do dnia przed pogrzebem ofiar zlokalizowano 548 escape roomów, z czego 400 skontrolowano, 53 zamknięto, strażacy mieli 1600 zastrzeżeń (przypadają więc cztery na każdy lokal), 40 osób ukarano grzywną.

Problem z opieką psychiatryczną dla dzieci i młodzieży. Brakuje lekarzy i miejsc


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • Sz@lony uciekinier(2019-01-11 20:21) Zgłoś naruszenie 42

    Wyciąganie wniosków na podstawie obserwacji grupy znajomych to zupełnie nietrafiony pomysł panie Leszku. Ja za to mogę powiedzieć, że wsród moich znajomych, każdy kto był w escape roomie, nadal nie może się doczekać kolejnych wypraw a to pewnie dzięki temu, że odwiedzili kilka naprawdę dobrych pokoi. Pozdrawiam Escepcję i QuestCage ;)

    Odpowiedz
  • jk(2019-01-13 03:16) Zgłoś naruszenie 13

    Skoro taki biznes moze sobie kazdy otworzyc i miec w ***** wyjscia przeciwpozarowe to nalezy je zamknac i przygotowac ustawe regulujacą to wszystko. Idioci z PIS mają czas na górnikow a nie mają czasu na zadbanie o bezpieczenstwo osob sie tam bawiacych?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie