Stanom Zjednoczonym nie udało się potwierdzić dominacji nad Iranem od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., która obaliła wspieranego przez USA szacha Mohammada Rezę Pahlawiego - oświadczył w sobotę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamanei.

"Celem Ameryki było przywrócenie dominacji (nad Iranem sprzed roku 1979), ale nie udało się to. Ameryka została pokonana przez Islamską Republikę w ciągu ostatnich 40 lat" - powiedział Chamenei podczas spotkania z tysiącami studentów.

Na swoim koncie na Twitterze napisał, że prezydent USA Donald Trump "zdyskredytował swój kraj", a Waszyngton będzie ostatnim przegranym w procesie przywracania sankcji przeciwko Teheranowi. "Ten nowy amerykański prezydent (...) zdyskredytował to, co pozostało z prestiżu Stanów Zjednoczonych i demokracji. Zmniejsza się również siła presji Stanów Zjednoczonych przy wykorzystaniu ich potęgi gospodarczej i militarnej" - napisał Chamenei.

Potępił "wojnę militarną, gospodarczą i medialną", jaką USA stosują wobec Iranu. Według niego "w sporze tym przegranymi są USA, a wygranym Iran". Chamenei odrzucił przywrócenie amerykańskich sankcji na Iran.

USA ponownie nałożą w poniedziałek zakrojone na szeroką skalę sankcje na kluczowy dla Iranu eksport ropy naftowej i sektor bankowości w celu zmuszenia tego kraju do ograniczenia działań rakietowych i innych działań w regionie oraz zaakceptowania surowszych ograniczeń w zakresie programu nuklearnego.

W piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że od poniedziałku Iran będzie objęty wszystkimi sankcjami, jakie obowiązywały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem z 2015 roku. USA już wcześniej nałożyły pierwszą rundę sankcji na Teheran oraz firmy z innych krajów, które prowadzą z nim interesy.

W maju prezydent Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy) z Iranem, zawartego za prezydentury Baracka Obamy.

Pozostałe strony porozumienia, które od początku były przeciwne decyzji Trumpa, uzgodniły z Iranem, że postarają się utrzymać w mocy ten pakt i relacje handlowe. Zadeklarowali też, że zamierzają stworzyć mechanizmy płatnicze, które pozwolą ominąć amerykańskie restrykcje poprzez zrezygnowanie z dolara jako waluty rozliczeń z Teheranem. Zdaniem ekonomistów może to prowadzić do osłabienia międzynarodowej pozycji dolara. (PAP)

cyk/ mhr/