statystyki

PiS przekonuje ludowców do współpracy metodą kija i marchewki

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak29.10.2018, 07:35; Aktualizacja: 29.10.2018, 07:37
Metody przekonywania ludowców przez rządzącą partię do ewentualnej współpracy lub transferu są dwie.

Metody przekonywania ludowców przez rządzącą partię do ewentualnej współpracy lub transferu są dwie.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Liderzy PSL nie mogą być pewni, czy ktoś na dole ich nie zdradzi, tym samym burząc większość opozycji w którymś z sejmików.

W regionach trwa zażarta walka o to, które siły polityczne zdobędą realną władzę. Na znalezienie sojuszników i rozegranie przeciwników zostały jeszcze niecałe trzy tygodnie – po 16 listopada będą musiały się ukonstytuować nowe sejmiki, które następnie wybiorą zarządy województw, w tym przede wszystkim marszałków. To stanowisko ważne, bo marszałka bardzo trudno odwołać, więc zyskuje kontrolę nad regionem na całą pięcioletnią kadencję.

Metody przekonywania ludowców przez rządzącą partię do ewentualnej współpracy lub transferu są dwie. Pierwsza to kuszenie ofertą. Tu władza ma sporo do zaoferowania – nie tylko stanowiska, np. w zarządach sejmików, ale też pracę w lokalnych urzędach i agencjach. Druga metoda to ostry kurs. – Spodziewam się prowokacji i aresztowań – stwierdził Waldemar Pawlak, były szef PSL, na antenie radia Tok FM. – Pawlak nie jest daleki od prawdy. PiS gra bardzo brzydko, choć na razie bym powiedział, że jesteśmy w fazie przejściowej od marchewki do kija – mówi jeden z ludowców. W woj. lubelskim pojawiły się plotki o liście 400 osób do wyrzucenia z pracy, rzekomo przygotowanej przez ludzi PiS. Przedstawiciele tej partii zaprzeczają istnieniu takiej listy.

Dla tego ugrupowania kluczową sprawą jest namówienie do współpracy ludowców w regionach, gdzie zwycięstwo obozu anty-PiS opiera się na jednym czy dwóch mandatach. Kluczowe jest Mazowsze, gdzie partia Jarosława Kaczyńskiego ma 24 mandaty, Koalicja Obywatelska (KO) – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy – 1. Plany próbuje pokrzyżować opozycja – w piątek doszło do spotkania szefów mazowieckich struktur PSL i PO – marszałka Adama Struzika i Andrzeja Halickiego. Rozmowy dotyczyły dalszej koalicji między obu partiami. Negocjacje będą kontynuowane w tym tygodniu.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • obserwator(2018-10-29 09:40) Zgłoś naruszenie 43

  PSL nigdy sam nie wygrał wyborów, każdorazowo pryzczepia się do innej partii, ********* do okrętu i płynie, dziwne że ten chłop z Kakowa tak podskakuje

  Odpowiedz
 • do ... @obserwatora (2018-10-29 11:19) Zgłoś naruszenie 41

  Ten rzekomo CHŁOP z Krakowie reprezentuje i kierują PSL, która jest PARTIĄ Chłopów z ponad 100-letnią tradycją. Więc nie wycieraj swojej szczekającej M.O.R.D.Y. … PSL-em i CHŁOPAMI .

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-10-29 09:40) Zgłoś naruszenie 31

  Czy podszeptywanie wszystkim do okoła możliwości zdrady, ma do tej zdrady zachęcić, czy też kierownictwo PSL zastraszyć........ 😁

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2018-10-29 20:04) Zgłoś naruszenie 10

  Za ochłapy na przeżycie-500+, czyni karbowych z PiSu silnymi. Rządzą i zmienią konstytucję. Ferajna rzymska pilnuje oświaty i dobrze żyje za wasze i czyni wasze dzieci durnowatymi. Zero zezwala na bicie kobiet.Głucho wszędzie, ciemno wszędzie, a głodno też jeszcze będzie. Za to procesji będzie co niemiara. Dalej PSL z PiS-em będzie całował kler po rękach.

  Odpowiedz
 • przerwa śniadaniowa(2018-10-29 12:25) Zgłoś naruszenie 11

  Cytując klasyka, oby NIE "Wybrał hańby, a wojnę i tak będzie miał."

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie