statystyki

Kolejne strzały w bitwie o Frontex

autor: Magdalena Cedro29.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 29.10.2018, 07:31
Chociaż migracja pozostaje największym źródłem napięć w europejskiej polityce, do tej pory niewiele udało się zrobić.

Chociaż migracja pozostaje największym źródłem napięć w europejskiej polityce, do tej pory niewiele udało się zrobić.źródło: ShutterStock

Brukselscy decydenci uważają, że jeśli granice UE mają być skutecznie chronione, unijna straż graniczna musi mieć funkcjonariuszy mogących reagować w sytuacjach kryzysowych bez zgody kraju członkowskiego.

– Decyzja o awaryjnej interwencji przeprowadzanej nie na prośbę państwa byłaby podejmowana tylko w ostateczności, gdy wymaga tego interes Unii – mówi DGP rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud.

Opcja nuklearna

Jak jednak zapewnia, nawet w tym przypadku operacja wymagałaby współpracy z władzami państwa, w którym dochodzi do interwencji. Ta tzw. opcja nuklearna jest tylko jedną z wielu propozycji, które mają wzmocnić Frontex, unijną agencję straży granicznej z siedzibą w Warszawie. Reformę przygotowała Komisja Europejska z myślą o uszczelnieniu granicy zewnętrznej Wspólnoty. Chodzi też o ochronę swobody przepływu pomiędzy krajami członkowskimi. Od czasu kryzysu migracyjnego w 2015 r. jest ona nadwątlona, bo na niektóre granice – np. między Niemcami a Austrią – powróciły kontrole.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • r(2018-10-29 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Utrata kontroli nad granicami - to już utrata suwerenności. Zgoda na coś takiego, to już kwalifikowałaby się jako zdrada.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie