statystyki

Czy Trump uratuje Wenezuelę?

autor: Joanna Kędzierska09.10.2018, 21:09; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:37
Donald Trump

Donald Trumpźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

Ameryka jest coraz bardziej zmęczona wenezuelskim kryzysem. Prezydent Donald Trump otwarcie dał temu wyraz. Najpierw wprowadził sankcje finansowe wobec prezydenta Nicolása Madury i jego najbliższych współpracowników, a na ostatnim szczycie ONZ w Nowym Jorku powiedział, że reżim w Wenezueli może zostać bardzo szybko obalony.

Trump mówił, że jest gotów spotkać się z wenezuelskim dyktatorem, po czym Maduro popędził do Nowego Jorku, ale do spotkania nie doszło, co zapewne miało pokazać Madurze, kto rozdaje karty w tej grze. Natomiast w rozmowie z prezydentem Chile Sebastiánem Piñerą w Białym Domu deklarował, że Wenezuela to bałagan, który trzeba posprzątać. Co prawda, Trump lubi mocne oświadczenia, jednak nie jest tajemnicą, że przedstawiciele amerykańskiej administracji odbyli kilka spotkań z byłymi wenezuelskimi wojskowymi, którzy deklarowali wcześniej, że chcą przygotować zamach stanu. Wysokiej rangi przedstawiciel administracji zastrzegł co prawda w rozmowie z gazetą „Washington Post”, że rozmowy miały służyć wysłuchaniu strony wenezuelskiej. Jednak Amerykanom zdarzało się w przeszłości obalać niewygodne latynoamerykańskie reżimy niejednokrotnie za pomocą wewnętrznych sił.

Oczywiście krytyka skrajnie lewicowego rządu Madury wpisuje się w konserwatywną retorykę Trumpa, który chce się jawić jako obrońca demokracji i programowo zwalcza wszystko, co może się kojarzyć z lewicą. Jednak to za mało, aby się decydować na zamach stanu. Wenezuela jest trzecim największym eksporterem ropy do USA. Na jej terenie działają dwa wielkie amerykańskie koncerny naftowe: Chevron i Halliburton. Dziennie Caracas wysyła do USA 500 tys. baryłek, w tym samym czasie importując z Ameryki 80–100 tys. ton ropy i produktów naftowych.

Krytyka skrajnie lewicowego rządu Madury wpisuje się w konserwatywną retorykę Trumpa


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie