"Z ambasadorem Ertugrulem Apakanem (szefem specjalnej misji monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) wzywamy strony do niezwłocznego i pełnego humanitarnego rozminowania miejscowości i punktów kontrolnych" – powiedział Sajdik, podsumowując w Mińsku wtorkowe posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej ds. Donbasu. Jego wystąpienie zrelacjonowała agencja BiełTA.

"Konieczne są pilne działania na rzecz humanitarnego rozminowania" – oświadczył Sajdik.

Przypomniał, że 30 września pod Gorłówką na północ od Doniecka (teren kontrolowany przez separatystów) w wyniku wybuchu miny zginęła trójka dzieci, a jedno zostało ciężko ranne. Jeszcze jeden nastolatek ucierpiał tego dnia w wyniku ostrzału.

W czasie poprzedniego spotkania grupy kontaktowej w Mińsku dyplomata mówił o tym, że "Wschód Ukrainy stał się jednym z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie".

Trójstronna grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, cyklicznie spotykająca się w białoruskiej stolicy, składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Dodatkowo w jej spotkaniach uczestniczą przedstawiciele rebeliantów kontrolujących niektóre powiaty obwodów donieckiego i ługańskiego.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)